metro.cz

Feráty mají Češi v oblibě a v tuzemsku jich přibývá

  14:14
Lezení je přirozený pohyb. Ne každý si ale troufne na lano. Proto jsou tu via ferraty.
Výhled z via ferraty Pastýřská stěna v Děčíně

Výhled z via ferraty Pastýřská stěna v Děčíně | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Zkušení lezci jezdí za via ferratami do rakouských či italských Alp, pokud ale začínáte nebo nechcete cestovat daleko, vystačíte si s těmi v Česku.

První kroky na nich je dobré udělat s někým, kdo má potřebné zkušenosti, je schopen vše vysvětlit a upozorní také na rizika. Vybavení si můžete vypůjčit v prodejnách lezeckých potřeb, někdy i přímo pod ferátou. Pokud vás tento sport bude bavit, vyplatí se mít vše vlastní. Pro první kroky potřebujete ferátový set, který tvoří sedací a prsní úvazek (nebo celotělový úvazek), plochá smyčka na spojení obou úvazků, tlumič pádu s karabinami, přilba, mobil, lékárnička a pevná obuv. Určitě se bude hodit i dostatečně dlouhá smyčka s karabinou na „odsednutí“ a kožené rukavice.

Zkušenosti můžete získávat na nižších ferátách, jako je třeba Slánská hora ve Slaném. Na té jsou dokonce i dva lanové mosty, kde si můžete ověřit, zda dokážete překonat strach z výšky a volného prostoru. Jde se tu po jednom laně a dvou ve výši ramen se držíte rukama. Stavitelem a autorem všech zdejších cest je zkušený lezec Karel Bělina, který vytvořil i feráty Poustevnu poblíž Mírkova na Ústecku a na Pastýřské stěně v Děčíně.

Na co musíte pamatovat

  • Feráta není turistická cesta, hrozí na ní nebezpečí vždy, ať už kvůli vlastní nepozornosti, chybám ostatních lezců, nebo přírodním vlivům (pády kamení, změny počasí).
  • Především si pečlivě a uvážlivě vyberte cestu, na kterou budou stačit vaše fyzické síly i zkušenosti.
  • Důkladně si prostudujte informace o cestě i pokyny, které jsou uvedeny na místě. Vyrazte podle předpovědi dobrého počasí (důležité zejména v horách).
  • Zkontrolujte si, zda máte veškeré potřebné vybavení a zda jste správně navázáni ke svému tlumiči pádu.

Zajímavý pocit můžete zažít i pár metrů nad zemí, vlastně nad vodou. Nad ní totiž vedou ocelová lana feráty v Bechyni Zářečí. Silově dost náročná trasa má nevýhodu, že se vracíte stejnou cestou. Mnohem výš nad vodou vedou trasy v Táboře nebo na Vodní bráně u Semil nad Jizerou. Menší feráty najdete na západě Čech v Bečově nad Teplou v botanické zahradě (platí se vstupné) a v Nových Hamrech (Seifertova feráta).

V Jizerských horách u Bílého Potoka je na Kočičích kamenech jednodušší feráta. Na Žďársku u řeky Svratky jsou vedeny zajištěné cesty u vodní nádrže Vír. Další, ale placený prostor je v areálu Velká Dohoda v Moravském krasu.

Pokud máte již více zkušeností, ideální je Pastýřská stěna v Děčíně. Je bezpečně zajištěna a při opatrném, ale exponovaném lezení si na ní užijete i krásné výhledy. Uvidíte zámek, Labe, dohlédnete ale i na parkoviště, na kterém můžete bezplatně nechat auto. Má snad jen jednu nevýhodu a tou je někdy velké množství lezců. Proto se vyplatí přijet brzy po ránu. Když se dostanete na vrchol, zjistíte, že jste vylezli celých 95 výškových metrů, a to už stojí za to. Nesmí se tu lézt za mokra a za špatných světelných podmínek (tma).

Autor: Josef Škvor Metro.cz
zpět na článek