metro.cz

Nechte děti, ať se vyřádí v lese, je to zdravé

  13:13
Dítě, co sedí celé dny doma, to je dnes běžný obrázek v­ mnoha rodinách. Přitom pobytem v­ přírodě se dají naučit všechny základy jednoduchých pohybových stereotypů, které jsou pro každý sport, ale vlastně i ­jakoukoliv denní činnost potřebné.
V přírodě mají děti přirozený pohyb. | foto: Profimedia.cz

Pro své děti nemusíte v létě vymýšlet složitý program – prostě je jen vezměte do lesa na houby, na procházku, zaběhat si nebo si zahrajte pár jednoduchých her.

Při běhu

Bolest kolen po běhu může mít různé příčiny. Možná jste byli jen nerozcvičení a neprotažení a vaše ztuhlé tkáně se přetížily. Pozor, mohou tak vzniknout mikrotraumata.

Při běžeckém došlapu se musí naše tělo vyrovnat s tlakem, který je 2 až 3krát vyšší, než je naše hmotnost, takže došlap na tvrdý povrch není při běhu pro naše klouby a vazy úplně ideální. Snažte se proto spíše běhat na měkčím povrchu, například na atletických drahách či v lese, než po asfaltových silnicích.

Běhání by se také měli úplně vyhnout lidé bezprostředně po operacích a úrazech kloubů dolních končetin.

Zdroj: Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová

„Venku se děti naučí běhat, padat, házet, chytat, skákat, přeskakovat, přelézat, podlézat, hledat, orientovat se, lézt po stromech, válet sudy, zdokonalovat svou rovnováhu a prostorovou orientaci, ale také zvládat terénní nerovnosti. Je totiž až zarážející, když přijdou předškolní městské děti do lehčího terénu, co se děje s jejich tělem – les s kořeny a ­kamením dokáže jejich nohy překvapit a neustálé zakopávání při chůzi v terénu je velmi časté,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, dětského centra, které kromě kurzů plavání pořádá i zábavné a vzdělávací aktivity pro rodiny.

Právě les je výborným místem, kde se dá vymyslet nespočet různých aktivit. Avšak pozor, nic se nemá přehánět. Je vždy potřeba odhadnout schopnosti a možnosti dětí a­ tomu přizpůsobit sportovní aktivity. Pokud se rozhodnete pro běhání, raději než asfaltový povrch si vyberte měkčí terén na lesních cestách.

„Podle mých zkušeností děti nejvíc baví přírodní překážková dráha, soutěže v přeskakování potoka, házení na terč přes řeku, počítání žabek – házení plochým kamenem na vodní hladinu, nebo hra, kdy bosé děti se zavázanýma očima hádají, po jakém terénu chodí – zda po písku, kamínkách či jehličí. Můžou také trénovat hod kládou, stopovanou s označením úkolů výhradně z přírodních materiálů a samozřejmě trefovat se šiškami do stromu,“ radí Jana Boučková, jedna z hlavních iniciátorek celorepublikového projektu Děti na startu, jehož cílem je rozvíjet u­ dětí celkovou pohybovou motoriku.

Každopádně při pobytu v­ přírodě myslete rozhodně na prevenci. Raději s sebou vezměte lékárničku s dezinfekcí, náplastí a obinadlem. Praktické je vzít si i­ přípravky v podobě gelu, které pomáhají při bodnutí hmyzu. Lidé alergičtí na vosí či včelí píchnutí by určitě nikdy neměli zapomenout na pohotovostní balíček.

Autor:
zpět na článek