metro.cz

Bezdomovci provází už pět let

  15:21
V hlavě Terezy Jurečkové vznikl nápad na odvážný projekt s názvem Pragulic, který ukazuje lidem hlavní město z pohledu bezdomovců. Těm navíc pomáhá dostat se z ulice a získat znovu střechu nad hlavou. Možnost zúčastnit se netradiční prohlídky se nabízí také v Olomouci a v Českých Budějovicích.
Ocenění Společensky prospěšný podnikatel roku obdržela Tereza Jurečková ze...

Ocenění Společensky prospěšný podnikatel roku obdržela Tereza Jurečková ze společnosti Pragulic – Poznej Prahu jinak! | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Jak hodnotíte za uplynulých pět let samotný projekt?
Když se kouknu zpátky, vidím, jaký obrovský kus práce jsme odvedli. Začínali jsme opravdu od nuly. Neměli jsme žádné peníze, žádné kontakty, ani zkušenosti. Byli jsme jen tři kamarádi, kteří si chtěli vyzkoušet rozjet projekt.

Pozvánka na oslavu pátého výročí

  • Přidat se můžou příznivci a podporovatelé Pragulicu.
  • Akce se koná tento čtvrtek od 19.00 U Vystřelenýho oka
  • Připravený je zábavný program a bude se i grilovat.
  • Návštěvníci můžou přinést do sbírky funkční mobilní telefony, hygienické potřeby i spodní prádlo a ponožky.

Splnilo to vaše očekávání?
Nejenže se naplnila, ale dokonce i překonala. Věřila jsem, že to bude úspěšné, ale netušila jsem, že až tak moc. Nakonec se z něj stalo moje zaměstnání a značka, která mě bude provázet v osobním i profesním životě.

Zvyšuje se stále zájem o prohlídky?
Rok od roku je zákazníků více. Pravidelně máme na některé průvodce vyprodáno už dva měsíce dopředu. Zvedá se také zájem skupin, hlavně studentů, kteří k nám pravidelně přijíždějí ze zahraničí.

Kolik bezdomovců jste už zaměstnali jako průvodce?
Zatím se jich do průvodcování zapojilo dvacet jedna. Samozřejmě lidí, kteří s námi jsou v kontaktu, je mnohem víc. Stabilně v Praze zaměstnáváme devět průvodců.

Jakou peněžní odměnu dostávají?
Průvodci dostanou odměnu přes tři sta korun za každou prohlídku a často jim zákazníci dávají navíc spropitné. Celkem si u nás vydělají docela slušné peníze a zároveň mohou snížit své náklady na život, protože jim nabízíme řadu výhod. Pokud člověk chce, má od nás maximální podporu v tom, aby se z ulice dostal.

Kontrolujete následně, jak s penězi naloží?
Utrácení peněz je zcela na nich. Pracujeme s lidmi, kteří jsou motivovaní a více či méně zodpovědní. Neděláme si iluze, že je vždycky investují správně, ale to se občas stane každému z nás.

Pozorujete na průvodcích, kteří jsou u vás už delší dobu, jak jim jejich nové poslání změnilo život?
V práci našli smysl a možnost vydělání si peněz. Mají bydlení, které jsou schopni si s menším či větším úsilím udržet. Dostali se mimo prostředí ulice, stýkají se s novými lidmi a tahle práce je donutila změnit své zajeté rutiny.

Je obtížné spolupracovat s lidmi bez domova?
Nejtěžší je asi na celé práci vydržet to po psychické stránce. Průvodci jsou v těžkých životních situacích a své problémy přenáší na vás. Je to hodně vyčerpávající. Nikdy jsem neměla problém s tím, že by mě nerespektovali. Jsem pro ně především zaměstnavatel a člověk, ke kterému se můžou jít vypovídat. Kamarád už méně, to bývalo na začátku, ale ten vztah se samozřejmě v čase mění.

Dostala jste se někdy v takovém prostředí do nebezpečné situace?
Neřekla bych, že doslova do nebezpečné, ale nepříjemné určitě. Třeba jsem se několikrát ocitla na ubytovně s několika dělníky a bezdomovci, kteří po chvíli začnou mít neslušné návrhy. Dokonce jsem byla svědkem několika napadení mezi bezdomovci a v takovém případě musíte být ve střehu a rychle reagovat.

Co nového plánujete do budoucna?
Pro bezdomovce je toho ještě potřeba udělat hodně. Chtěli bychom zajistit důstojné a zajímavé bydlení, mobilní sprchy, a také chceme umožnit přímo lidem, aby mohli pomoct bezdomovcům. Nových plánů máme tedy mnoho, a proto hledáme vhodné partnery a investory, kteří nám je pomůžou zrealizovat.

Autor:
zpět na článek