metro.cz

Parlamentní volby nabídnou tři desítky stran. Více než před čtyřmi lety

  14:38
Trochu to vypadá, jako by se České království chystalo na válku s osmanským sultánem a hordy nájezdníků už zase obléhaly Vídeň. Svědčí o tom názvy nových stran, které usilují o zvolení v říjnových parlamentních volbách. Blok proti islamizaci – Obrana domova, Rozumní – stop migraci, Řád národa...
Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

S ohledem na průzkumy se ale očekává, že spíše než nová seskupení uspějí hlavně strany, které už ve Sněmovně působí. Nejvíce šancí dávají průzkumy hnutí ANO bývalého vicepremiéra Andreje Babiše. Poslance by měly získat i ČSSD, KSČM, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Lidovci původně chtěli jít do voleb s hnutím Starostů, nejistý zisk potřebných deseti procent hlasů ale toto koaliční manželství ukončil.

Volby 2017

● Po čtyřech letech se v Česku opět volí dvě stovky poslanců.

● Volby se v Česku konají ve dvou dnech, kterými jsou pátek a sobota; hlasování probíhá v pátek 20. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 21. října od 8 do 14 hodin.

● Voličem je každý český občan, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let.

● Pokud žijete dlouhodobě v zahraničí, máte právo volit a hlasovat na tamním zastupitelském úřadě. Do 18. října také můžete požádat o vydání voličského průkazu.

● Seznamy do včerejšího dne odevzdalo 31 stran a hnutí. Nejvíce jich bude kandidovat v hlavním městě, v ostatních krajích bude jejich počet menší.

Z ostatních uskupení mají podle průzkumů největší šanci na úspěch hnutí SPD Tomia Okamury a Česká pirátská strana, bez šance ale asi nejsou ani Svobodní nebo Zelení. Mezi nováčky v boji o Sněmovnu patří i Realisté, znovu založená Občanská demokratická aliance nebo pražská Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí.

Volby nabídnou řadu zajímavých střetnutí lídrů, třeba ve středních Čechách se proti sobě postaví nesmiřitelní nepřátele ze Sněmovny, bývalí ministři financí Andrej Babiš (ANO) a Miroslav Kalousek (TOP 09). Sekundovat jim budou předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), lídr Pirátů Ivan Bartoš, Tomio Okamura (SPD) nebo Jan Skopeček (ODS).

Novinkou letošních voleb je finanční limit na kampaň. Kandidující strany a hnutí mohou utratit „jen“ devadesát milionů korun a na jejich výdaje dohlíží nově zřízený úřad. Za porušení hrozí přísné pokuty.

Podané kandidátky nyní budou kontrolovat krajské úřady. Seznamy ale mohou upravovat i samy politické strany.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek