metro.cz

O penězích s dětmi mluvte odmala, kapesné neodkládejte

  9:44
Češi nemyslí na horší časy. Čtvrtina rodin by při výpadku příjmu nevyšla déle než měsíc.
Ilustrační snímek | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Finanční gramotnost dělá Čechům ještě stále problémy. Drtivá většina tuzemských rodin sice zvládá ze svých příjmů pokrýt základní potřeby, na druhou stranu asi třetina Čechů v uplynulém roce zažila období, kdy se dostala do minusu.

Kapesné

  • Děti si také spoří. Průměrně mají v kasičce 1900 korun.
  • Děti od šesti do devíti let dostávají v průměru jako kapesné 136 korun. Dospívající mezi patnácti až osmnácti lety však inkasují pravidelně téměř sedm set korun.
  • Děti už si také čím dál častěji půjčují peníze navzájem. Průměrně jde zhruba o 250 korun, přičemž okolo 80 procent dětí se vrácení své půjčky od kamarádů dočkalo.

„Pokud by domácnosti přišly o hlavní zdroj příjmu, typicky by vydržely jeden až tři měsíce, než by si musely půjčit nebo se přestěhovat. Čtvrtina rodin by při výpadku příjmů s penězi dokonce nevydržela ani jeden měsíc,“ uvedl vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB Petr Hutla.

Podobně jako rodiče mají i ­děti ve finanční gramotnosti mezery. „Když jsme se ptali dětí, jak se vyznají ve světě peněz, tak nám samy přiznaly, že o hospodaření moc nevědí. Chtějí se ale dozvědět více,“ dodává Hutla. A ačkoliv se většina rodičů snaží své potomky finančně vzdělávat, podle třetiny z nich je za jejich finanční gramotnost zodpovědná také škola.

Že je nutné se o financích s ­dětmi bavit od útlého věku, potvrzuje také Gabriela Brůhová ze Sberbank. „Diskutujte s nimi, co kolik stojí, odkud se peníze berou a k čemu jsou dobré. Je dobré mluvit i­ o konkrétních věcech, jako například o rodinném rozpočtu či o fungování půjček,“ tvrdí Brůhová.

A kde mají děti největší mezery? „Při otázce, kolik co stojí, děti často tápou. Celkem dobře se vyznají v cenách základních potravin, tuší třeba, že rohlík stojí kolem dvou korun. Když jsme se ale zeptali na ceny zboží a ­služeb, se kterými nemají takovou zkušenost, jako třeba knih, začaly se jejich odpovědi výrazně rozcházet s realitou,“ uvedl lídr projektu Finanční vzdělávání ČSOB pro školy Václav Potůček.

Můžou si dovolit víc

25

Čtvrtina Čechů tráví pravidelně dovolenou v zahraničí. Více než polovina z nás si může také dovolit zdravější a kvalitnější potraviny.

Projekt této banky si pochvalují jak samotní ambasadoři, tak učitelé a děti. „Ohlas dětí byl velmi pozitivní. Protože k dětem nemluví paní učitelka, ale někdo zvenčí, téma mnohem lépe vnímají,“ říká Tereza Martínková, ředitelka Základní školy náměstí Curieových v Praze.

Děti dostávají kapesné v ­průměru od devíti let, což je výrazně nižší věk než ještě třeba před deseti lety. Přesto je dobré jim ho dávat co nejdříve. Je totiž praktickým cvičením nakládání s financemi. „Začněte klidně s­ pár desítkami korun na zmrzlinu nebo bonbony, ale dávejte je dítěti pravidelně. Právě pravidelný měsíční příjem totiž dítě poučí o hodnotě peněz,“ doplňuje Brůhová.

Odborníci na výchovu i finanční experti se však shodují, že nejhorší vliv ohledně peněz může mít na dítě špatný příklad rodičů.

Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek