metro.cz

Pojišťovny vábí na bonusy. Slevy však nejsou všechno

  12:27
Změnit zdravotní pojišťovnu můžete jen do konce září. Nenechte se však nalákat „jen“ na benefity.
Už za pár dní končí jeden ze dvou ročních termínů pro změnu zdravotní pojišťovny. Ilustrační foto | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Už za pár dní končí jeden ze dvou ročních termínů pro změnu zdravotní pojišťovny. Máte nejvyšší čas se rozmyslet, zda služby a benefity, které nabízí vaše pojišťovna, nejsou méně výhodné než ty, co mají pojišťovny jiné.

Bonusy

Deník Metro vybral zajímavé benefity pojišťoven.

- VOZP: Má program Maminka, který je zaměřen na mladé maminky s malými dětmi. Pojišťovna pro ně má připraveno 1800 korun, které si mohou vybrat například na cvičení pro těhotné, monitoring dechu pro novorozence a pomůcky pro kojení.

- OZP: Nabízí zdarma například vyšetření prsu, prostaty, ledvin, tlustého střeva a konečníku. Maminkám a novorozencům přispívá například na nákup chůvičky, monitoru dechu či kurzy plavání.

- VZP: Přispívá na očkování proti klíšťové encefalitidě, nastávajícím matkám dává až tisíc korun na screening Downova syndromu. Děti s celiakií mohou dostat na bezlepkové potraviny až 6 tisíc, na odvykání kouření nabízí pojišťovna 2500 korun.

- ZPMV: Přispívá také na očkování proti klíšťové encefalitidě, dále na školy v přírodě, fixní rovnátka i dentální hygienu.

- RBP: Má příspěvek do výše tisíc korun na kterékoliv očkování nehrazené ze zdravotního pojištění a příspěvek až čtyři tisíce na očkování proti rakovině děložního čípku.

- ZPŠ: Nabízí slevy do vybraných sportovních areálů a bazénů. Pojišťovna přispívá také například na lázně dárcům krve či těhotným ženám. Studenti dostanou příspěvek na sportovní aktivity a senioři například slevu na helmy či chrániče.

- ČPZP: Dává 1000 korun na kojenecké pomůcky nebo na cvičení pro ženy. Až 1500 korun mohou čerpat těhotné ženy v rámci balíčku Manažerka mateřství. Pojišťovna klientům také dává příspěvek 500 korun na pohybové aktivity.

Pojišťovny proto v těchto dnech vyrážejí za svými novými klienty. Například Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP) brázdí Česko s­ mobilní pobočkou v karavanu. Klip České průmyslové zdravotní pojišťovny zase běží ve vybraných kinech (ČPZP).

Tuzemské pojišťovny se také předhánějí v bonusech, které svým klientům nabízejí. Například Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna (RBP) má nonstop službu lékaře na telefonu, OZP zase nabízí zcela zdarma široké spektrum preventivních vyšetření civilizačních chorob. 

Klienti Vojenské zdravotní pojišťovny ČR (VOZP) pro změnu mohou využít léčby ve specializovaných armádních zdravotních zařízeních a vojenských nemocnicích.

Lepší přístupy přes web a mobil

České zdravotní pojišťovny také neustále vylepšují své internetové či mobilní aplikace. „Aktuální novinkou pro naše pojištěnce je mobilní verze naší elektronické aplikace Karta mého srdce, což je krátce řečeno elektronický průvodce zdravím pojištěnce,“ říká Petr Kvapil ze Zaměstnanecké pojišťovny Škoda (ZPŠ). Podobnou aplikací má i ČPZP.

„V­ osobním účtu si pojištěnec prověří, kolik korun zaplatila ČPZP za konkrétní lékařské výkony, zjistí potřebné informace o svých lékařích,“ říká Elenka Mazurová, mluvčí pojišťovny.

Například Všeobecná pojišťovna (VZP) však lidem radí, aby se nenechali nalákat jen na benefity. 

„Vycházíme z ­toho, že člověk by si neměl vybírat zdravotní pojišťovnu podle toho, že mu přispěje pár stokorunami na aktivity, které provozuje, když je zdravý, ale podle toho, jak se o něj postará, když je nemocný,“ říká Oldřich Tichý, mluvčí VZP.

Že bonusy nejsou úplně to nejdůležitější, potvrzuje také Hana Kadečková, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV). 

„Určitě si ověřte pokrytí nové pojišťovny, tedy zda působí jen regionálně, nebo jde o pojišťovnu s­ celostátní působností, a zda vaši lékaři mají s vybranou zdravotní pojišťovnou uzavřenou smlouvu,“ doporučuje Kadečková.

„Pokud změníte svoji zdravotní pojišťovnu, tak to nezapomeňte nahlásit také u svých lékařů, které navštěvujete,“ připomíná Hana Kadečková, mluvčí zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra České republiky. 

Jak změnit pojišťovnu

Stačí poslat vyplněnou a podepsanou přihlášku nové pojišťovně, původní pojišťovně nemusíte ohlašovat nic.

- Pokud jste OSVČ, musíte si připravit také kopii živnostenského listu a potvrzení o výši záloh hrazených předchozí pojišťovně.

- Jste-li zaměstnanec, po přechodu k nové pojišťovně vám vzniká povinnost nahlásit přestup svému zaměstnavateli. Informovat ho musíte do osmi dnů od změny, tedy aktuálně do 8.­ledna. Pozor – v případě, že změnu nenahlásíte, platby se nepřesměrují k nové pojišťovně. U té původní pak vznikne přeplatek, zatímco u nové nedoplatek.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek