metro.cz

Tuzemák v ohrožení? Vsaďte si

  10:45
Rumové aroma je údajně nebezpečné. Výrobce nechápe, vždyť 150 let bylo vše v pořádku.
Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ta zpráva vyděsila mnoho Čechů. Po metanolové aféře jsou na alkohol obezřetnější. Když před pár dny vědci z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin oznámili, že rumové aroma obsahuje rakovinotvornou látku, bystrost byla na místě. Slavný tuzemák by přišel o jednu složku.

Sázková kancelář Chance zareagovala na zprávu vypsáním několika tematických kurzů. „Možnost, že Evropská unie v brzké době tento nápoj rumového typu zakáže, vidí bookmakeři v kurzu 4:1, opačnou variantu pak v kurzu 5:1,“ vysvětluje mluvčí Chance Markéta Světlíková.

Spoléhat se příliš nedá ani na to, že by EU udělila Tuzemáku nějakou výjimku. Tu chce v Bruselu případně vyjednat ministr zemědělství Marián Jurečka. Tato možnost by podle bookmakerů měla kurz 10:1. Odvetné akce za zákaz tuzemáku se ale očekávat nedají. „Že by prezident Zeman na protest proti zákazu přestal pít alkohol má podle bookmakerů kurz 100000:1,“ dodala Světlíková.

Rumové aroma se jako surovina používá dlouhá léta od počátku výroby tuzemských rumů. „Dodává mu typickou vůni a chuť. Za více než 150 let nebyly zaznamenány žádné negativní dopady na zdraví. Stejná látka, která je obsažena v rumovém aromatu, se nachází například v některých dětských výživách,“ obhajuje situaci Tomáš Hejkal, marketingový ředitel Stock Plzeň-Božkov, kde se mnoho druhů tohoto nápoje pod označením Božkov vyrábí.

Oblíbenost tuzemáku má podle Hejkala u nás tradici. „Začal se vyrábět v 19. století jako levnější náhražka kubánského rumu. Postupem času získal na velké popularitě a dnes je nejoblíbenějším alkoholickým nápojem u nás. Tradice pití rumu se zde přenáší z generace na generaci. Vliv na popularitu má příznivý poměr kvality a ceny,“ uvádí Hejkal.

Tuzemák a jeho potíže

  • Označení tuzemský rum zmizelo kvůli pravidlům Evropské unie 1. 1. 2003. Od té doby se užívá označení tuzemák.
  • Podle EU se může použít název rum jen pro nápoje z destilátu z cukrové třtiny, ta se u klasického českého nápoje nahrazuje dochucením zředěného potravinářského lihu rumovou trestí.
  • Nyní evropské orgány našli v rumovém aromatu rakovinotvornou látku. Čeští politici doufají, že by mohli získat výjimku ze zákazu. Stát ji může dostat v případě, že je pro něj daný výrobek (rumové aroma) těžko nahraditelný.
Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek