metro.cz
Ilustrační foto | foto: mbiDNES.cz

Startupy jsou o krok zpátky. Talenty dusí byrokracie

  15:26
Česká byrokracie značně tlumí růst mladých českých firem. Tuzemské startupové podhoubí má náročnější podmínky na rozjezd, než je tomu v zahraničí. Data Světové banky ukazují, že ze 190 ekonomik planety je Česká republika až na 81. místě. Tedy daleko za Slovenskem, Slovinskem či Maďarskem. Upozorňuje na to česká odnož globální neziskové organizace Startup Weekend. Právě srovnání se zahraničím ukazuje zejména velké byrokratické překážky.

„Podhoubí pro české startupové prostředí není vůbec přívětivé. Velkou brzdou je především byrokracie, tedy počínaje založením firmy až po získávání peněz je toto všechno zbytečně náročný proces. Legislativa tomu nijak nepomáhá. Další problém je, že to prostředí je u nás v oblasti startupů dost roztříštěné, proto tu chybí nějaká střecha nad tím. Tomu se snažíme pomoct,“ vysvětluje Martin Andrle, jeden z organizátorů uskutečněné akce Startup Weekend v Praze. Další akce proběhne v Plzni od 27. do 29. října.

Jeho slova například potvrzuje nedávná studie Aspen Institutu. Ten například vyzdvihuje absenci odborníků či spíše nedostatek nezávislých institucí, které by mladým firmám pomohly ke svému rozvoji. Tedy právě takové organizace a aktivity, které zastřešuje například již zmíněný Startup Weekend.

O co jde a jak podobné akce pomáhají formovat startupové prostředí? Startup Weekend je nezisková organizace pořádající hackathony v různých městech po celém světě.

Událost funguje tak, že během 54 hodin mají účastníci možnost představit své plány či nápady na startup. Úkolem je pak přesvědčit ostatní, vytvořit tým a co nejlépe promyslet strategii daného projektu. Primárně má však edukační charakter, a akce tak otvírá dveře i netechnickým lidem pochopit, co znamenají technologie a jak kolem toho lze postavit firmu. Událost probíhá za účasti mentorů, kteří soutěžící směrují a dávají jim rady a tipy z vlastní zkušenosti z různých odvětví. „Na výběru porotců i mentorů si zakládáme, takže se účastníci mohou těšit na špičky ve svých oborech,“ přibližuje Andrle.

Pražský event se již může pochlubit, že se doposud úspěšně rozjel například projekt Kumšt.art, který je takovou internetovou burzou a galerií mladého umění zároveň. Inspirativní může být příběh Iuliána Gulea a jeho projektu BookVoyager.

Komentáře

zpět na článek