metro.cz

Mobily i prsteny, roztržitost pasažérů na letišti stoupá

  6:26
S počtem odbavených cestujících na pražské Ruzyni, letos jich už je přes 13 milionů, přibývá také zapomenutých věcí.
(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„Obecně sledujeme nárůst počtu zapomenutých předmětů,“ říká pro deník Metro Roman Pacvoň z oddělení komunikace Letiště Praha. „Připisujeme to samozřejmě rostoucímu počtu odbavených pasažérů, zjišťujeme ale i to, že lidé jsou zkrátka stále roztržitější,“ konstatuje pro deník Metro Pacvoň.

Ztracené předměty, které najdou turisté nebo pracovníci letiště, putují do zvláštní místnosti. Pokud si je nikdo nevyzvedne do tří měsíců, pošlou je z Ruzyně na pražský magistrát do kanceláře Ztrát a nálezů. Tam se zaevidují, a pokud si je nikdo nevyzvedne do půl roku, prodají se zájemcům s nejvyšší nabídkou.

„My řešíme jen předměty, které se najdou v prostorách letiště,“ vysvětluje Roman Pacvoň. Co zůstane v letadlech, je už starostí leteckých společností. To se týká například i odbavených zavazadel, která si cestující zapomenou po příletu na pražské letiště vyzvednout.

Více věcí zapomínají lidé v létě – letos to bylo okolo 650 kusů měsíčně. V zimě se číslo snižuje až na čtyři stovky. A co se ztrácí nejvíc?

Hitparádu vedou mobilní telefony. V závěsu jsou tablety, těch se najde v průměru 25 za měsíc. Následuje kolem dvaceti notebooků. Evergreenem je oblečení.

Běžné jsou peněženky, klíče, příruční zavazadla, hodinky nebo skládací dětské kočárky. Ale i francouzské hole či vozíky pro handicapované. Ti zvlášť roztržití ovšem zapomněli na letišti už i jízdní kolo a akvarijní rybičky. Nejdražším předmětem byl prsten od Cartiera odložený na umyvadle toalety.

„Výrazně klesl v posledních letech počet nalezených foto- aparátů,“ říká Roman Pacvoň. V podstatě už mezi nálezy nefigurují. Lidé totiž fotí mobilními telefony. Místa, kde se nejvíc zapomíná? U bezpečnostní kontroly, na toaletách, v duty free obchodech. A také na přepážkách těsně před nástupem do letadla. K odloženým taškám a kufrům se volá policie a také pes, aby prozkoumal, jestli v nich není výbušnina. Přímo na letišti si pasažéři vyzvednou asi třetinu věcí. Nejvíc se shánějí po předmětech, ke kterým mají emoční vztah, obvykle jde o knihy.

Věci nezůstávají jen v letadlech a na letišti. „Oblíbeným“ místem ztrát je MHD

Pracovníci aerolinek našli v kabinách letadel například umělou nohu, zubní protézu nebo zvířata. Kuriózní věci nalézají i pracovníci MHD v Praze. Tramvají se projela i opuštěná rakev. Co zapomínají v dopravních prostředcích čtenáři deníku Metro?

  • Soňa Fišarová: „Zapomněla jsem v tramvaji syna. Seděl přede mnou, já telefonovala a vystoupila s tím, že jde za mnou. Šok, když tramvaj odjela, nikomu nepřeju.“
  • Zdeněk Karásek: „Ztratil jsem v autobuse mládí a jako řidič autobusu také nervy. Často nacházím drobné, mobily, elektronické cigarety, pytlíky od trávy, zapalovače a cigarety.“
  • Andrea Slováková: „Učebnici anatomie v dálkovém autobusu. Odjela do Kladna. Na Nový rok jsem si ji v Kladně vyzvedla a mám ji dodnes.“
  • Štěpán Barth: „Dva mobily, spoustu čepic, jeden batoh, několik sluchátek.“
  • Michal Ryšánek: „Neztrácím, nacházím. Za drahý mobil mi dal majitel luxusní whisky.“
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek