metro.cz

Vyhazovači půjdou na školení. Peníze EU do antisexuálního bezpečí

  5:59
Prevenci sexuálního násilí se v Česku dosud nikdo moc nevěnoval. To se má změnit.
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Opilá dívka se potácí davem v noční diskotéce. Situace jako stvořená k minimálně těsnému kontaktu sexuálního predátora. Aby takový moment neskončil obtěžováním, nebo dokonce znásilněním, o to se má postarat projekt Stop sexuálnímu násilí. Bude zahrnovat trénink personálu nočních podniků v oblasti prevence.

„Potenciálně hrozícímu sexuálnímu násilí lze mnohdy zabránit prostým dotazem někoho z personálu,“ uvádí vedoucí projektu Roman Gabrhelík z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Praha. Na noční kluby se projekt zaměřuje proto, že jsou kvůli kombinaci alkoholu a vysoce sexualizovaného prostředí rizikovým místem.

Čeští organizátoři vycházejí ze zkušeností z Velké Británie, Španělska a Portugalska, s jejichž odbornicemi na problematiku spolupracují. „Nebudeme školit jen barmany,“ říká Adam Kulhánek z kliniky adiktologie, který je hlavním školitelem zásad bezpečí v projektu. „Rizikového chování si může všimnout i obsluha šaten, vyhazovač nebo dýdžej,“ podotýká Kulhánek. Školení má vzbudit citlivost personálu na rizikové situace.

V současnosti se proškolují trenéři. „Předáme znalosti trenérům z neziskových organizací, kteří se násilí nebo nočnímu životu chtějí věnovat,“ říká Kulhánek. V lednu školitelé vyrazí přímo do klubů. Jejich jména jsou tajná. „Organizátoři zatím nechtějí zveřejnit, které kluby se zapojí. Finalizují dohody o školení a v lednu to rozjedou. Do té doby jsou na tenkém ledě a neradi by, aby medializace vyjednávání narušila,“ uvedla pro deník Metro mluvčí 1. lékařské fakulty Petra Klusáková.

Projekt by měl motivovat majitele klubů například udílením statusu Bezpečný klub. Ten může podle Kulhánka přispět k orientaci návštěvníků při hledání, kam se jít večer pobavit.

Určitě ale neuvažuje o podobném známkování, jaké například pro restaurace používá známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. Například pražský klub Retro uvedl, že by se označení Bezpečný klub nebránil. Nikdo je ale zatím neoslovil. Podle sexuologa Radima Uzla se jedná o nesmysl, sexualizovanou atmosféru nelze z takového prostředí vyloučit. „Sexuální násilí přirozeně odsuzuji, ale tohle je hovadina. Proč myslíte, že tam ti lidé chodí?“ argumentuje sexuolog.

Sexuální násilí na ženách v EU. V Česku každá pátá

  • Na projekt školení personálu klubů u nás, ve Španělsku, Velké Británii a Portugalsku vyčlenila EU celkem 584 780 eur (asi 15,1 milionu korun). Cílem je zlepšení klubové atmosféry a bezpečnosti.
  • Průzkum Násilí na ženách v EU organizovaný Agenturou základních práv EU konstatuje, že osm procent žen v Unii bylo v posledních 12 měsících objektem fyzického nebo sexuálního násilí.
  • Každá třetí žena od svých 15 let zažila nějakou formu fyzického nebo sexuálního napadení.
  • Česko zaznamenává kolem 20 procent žen ve věku 18 až 29 let, které se setkaly s nepartnerským fyzickým, psychickým či sexuálním násilím.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek