metro.cz

Na volbu prezidenta mají Češi 14 hodin

  7:53
První kolo začíná dnes ve 14­ hodin, volební místnosti se uzavřou ve 22 hodin. Druhou možnost vhodit svoje hlasy do uren mají voliči od zítřejší osmé ranní do druhé odpolední. Poté se začnou sčítat hlasy a zasílat výsledky do Českého statistického úřadu. Po sečtení všech volebních lístků vyhlásí Státní volební komise výsledky.
Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Každý, kdo je zapsaný v seznamu voličů, obdržel do své schránky obálku s podrobným návodem, jak správně volit, a všech devět kandidátských lístků. Pokud někomu obálka do schránky nedorazila, může si ji vyzvednout přímo ve volební místnosti.

Voličské průkazy

  • Většina obecních úřadů v Česku hlásí před nadcházejícími prezidentskými volbami značný zájem o voličské průkazy.
  • Zájem voličů, kteří nemohou volit v místě svého bydliště, je mnohde dvojnásobný oproti minulým prezidentským volbám v roce 2013. Většinou převyšuje i zájem při loňských sněmovních volbách.
  • Svůj voličský průkaz si vyzvedla i violoncellistka Magdaléna Krzáková z Plzeňské filharmonie. Soubor o víkendu vystoupí ve Vídni.

Kdo nevolí v místě trvalého bydliště, může volit jen s platným volebním průkazem. Ten potřebují například i naši vojáci v zahraničních misích. Volič se musí prokázat platným občanským průkazem, cestovním pasem, služebním cestovním pasem nebo pasem diplomatickým.

Každý volič musí jít před vhozením obálky do urny povinně za plentu. Platný voličský hlas pak musí vložit do obálky. Do ní může volič vložit jen jeden lístek. V případě, že do ní dá dva a více kandidátských volebních lístků, jeho volba nebude platit. Samotný hlas bez obálky je také neplatný.

Pokud jeden z kandidátů získá hned v prvním kole nadpoloviční většinu, druhé kolo se konat nebude. V opačném případě se uskuteční druhá volba přesně o dva týdny později, v­ pátek 26. a v sobotu 27.­ledna. Ve druhém kole dostanou občané volební lístky dvou postupujících kandidátů a obálku přímo ve volební místnosti.

K urnám přes bariéry. Co zdraví lidé neřeší
K volbám se chystají i lidé s nejrůznějším postižením, fyzickým i psychickým. Musí často překonat řadu překážek – porozumět složitým právním předpisům a metodikám, sehnat si osobního asistenta, vypořádat se s bariérovou veřejnou dopravou i budovami bez výtahů. Především ale musí mít informace o tom, co a jak udělat. Například si musí v rozsudku zjistit, pokud mají omezenou svéprávnost, jestli se omezení vztahuje i na jejich volební právo. Může se také stát, že jejich jméno v seznamu voličů nebude, i když jim soud svéprávnost vrátil. V takovém případě musí volební komisi dokázat, že volební právo mají.

Lidé s fyzickým postižením, kteří sami nedokážou vložit lístek do obálky nebo vhodit obálku s lístkem do volební urny, si musí zajistit asistenci jiného voliče. Pokud se člověk kvůli fyzickému postižení ani nedostane do volební místnosti, musí požádat volební komisi, aby k němu domů vyslala přenosnou volební urnu, nebo si vyřídit volební průkaz a hlasovat tam, kde v cestě nestojí schody bez výtahu.

Kudy k volbám

  • Voliče v Praze provede nadcházející volbou prezidenta republiky nová aplikace.
  • Navede je od jejich bydliště do volební místnosti a představí jim všechny prezidentské kandidáty. Aplikaci vytvořil Institut plánování a rozvoje (IPR) Praha a zveřejnil ji na internetu.
  • IPR podobnou aplikaci vytvořil i na podzim před volbami do Sněmovny.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek