metro.cz

Opatrní Češi. Uzavřeli nejvíc smluv o majetku

  15:56
Než zaznějí svatební zvony, míříme stále častěji k notáři kvůli riziku. Podle odhadů statistik se loni uzavřelo v Česku kolem padesáti tisíc manželství. Přesná čísla jsou zatím jen za první tři čtvrtletí – kolem 45 600 svateb. Předloni uzavřeli Češi 50 800 sňatků. Ale 25 tisíc párů se rozvedlo.
Svatební veletrh v hotelu Diplomat 2011 | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

I to je důvod, proč kvůli majetku, který do manželství přinášejí, míří lidé ještě předtím k právníkovi. Pro manželskou smlouvu si loni k notáři došlo 10 188 párů. To bylo o téměř čtyři stovky více než v roce 2016. Jedná se o rekord ve statistikách Notářské komory ČR.

„Češi už manželskou smlouvu nevnímají jako projev nedůvěry jako dříve,“ vysvětluje Radim Neubauer, prezident notářské komory.

Manželská smlouva chrání například před riziky plynoucími z partnerova podnikání, jeho nevyřešené finanční minulosti. Smlouva jasně stanoví, jaká část majetku připadá kterému z manželů v případě, že manželství skončí rozvodem. „Je nadřazena zákonnému režimu společného jmění manželů,“ dodává Neubauer.

K předmanželské dohodě sahají stále častěji také již rozvedení lidé. „Poučili se ze situace po krachu předešlého manželství a preferují oddělený majetkový režim,“ komentuje šéf notářů. Jedním z důvodů je, aby majetek zachovali pro děti z prvního svazku.

Předmanželská smlouva vyjde až na 13 tisíc korun. Cena se odvíjí od hodnoty majetku. Pokud ho nelze ohodnotit, činí cena pět tisíc korun. Co říkají na existenci smluv čtenáři Metra? „Sestra to udělala, já jsem se tomu smál,“ napsal nám čtenář Zdeněk Karásek. „Dnes vím, že udělala dobře. Může být láska jako trám, ale člověk nikdy neví,“ dodává. Marek Mahdal si myslí, že se jedná o pragmatický krok. „Stačí se podívat na neúprosnou statistiku rozvodovosti,“ říká. Jiní považují písemné vymezení majetku za útěk od zodpovědnosti.

Nebereme se jen z čisté lásky

  • Majetková ujednání existují v Česku čtvrt století. První dohody týkající se ještě bezpodílového spoluvlastnictví bylo možné uzavírat od 1. ledna 1992.
  • Institut předmanželské smlouvy je zakotven v našem právu s účinností od 1. srpna 1998, kdy také vznikl institut společného jmění manželů. Ten nahradil předešlé bezpodílové spoluvlastnictví manželů. Konkrétně se tak stalo zákonem číslo 91/1998 Sbírky.
  • V roce 2014 sepsaly notářské kanceláře 7612 ujednání o majetku mezi snoubenci nebo manželi.
  • V roce 2015 to bylo už 8814 smluv. Předloni upravilo své majetkové poměry smluvně 9975 párů. V roce 2017 jich bylo už 10 188.
  • Manželskou smlouvu lze nechat zapsat do veřejného seznamu listin o manželském majetkovém režimu. Výhodou je, že existenci takové smlouvy nemusí žádný z manželů dokládat třetí straně. Je na této osobě, aby si v seznamu listin smlouvu našla. Za jedno nahlédnutí se platí 30 korun.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek