metro.cz

Spor o dvouleté děti. Petice chce nechávat děti spíš doma

  15:52
Příprava zákonů připomíná v Česku často pohádku o Pyšné princezně. Odvolávám, co jsem slíbil, slibuji, co jsem odvolal... Zavedeme protikuřácký zákon a hned ho chceme rušit nebo alespoň mírnit. Podobné je to nyní s povinností školek, které by za dva roky měly k již tříletým dětem přijímat už i ty dvouleté. Obě novinky schválila v minulém volebním období Sněmovna.
Exministryně školství Kateřina Valachová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Jedním z těch, kteří chtějí zrušit pravidla o dvouletých dětech a také povinném předškolním vzdělávání dětí pětiletých, je senátor Jiří Růžička. „Dvouleté děti potřebují jinou péči a přístup než děti starší,“ řekl senátor deníku Metro. Pokud máme dvouleté děti zařadit do nějakých zařízení, neměla by to být podle něj mateřská škola, ale například jesle, mikrojesle či dětské skupiny. I kvůli tomu se Růžička kloní spíše k nějaké formě podpory rodičů a matek samoživitelek, které se potřebují po mateřské rychleji vrátit do práce.

„Z těchto důvodů také podporuji zkrácené úvazky, které by pomohly rodičům lépe skloubit pracovní a rodinný život,“ myslí si senátor Růžička. Mateřské školy a jejich zřizovatelé nejsou podle senátora na tento krok připraveni personálně ani kapacitně, chybí také finanční zajištění.

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová si ale myslí, že zrušení povinnosti starosti samotných školek a rodičů nevyřeší. „Děti mladší tří let jsou v mateřských školách už dlouho,“ uvedla pro deník Metro Valachová. Aktuálně jich je v celé republice asi 45 tisíc. Podle bývalé ministryně školství se jedná jen o laciné gesto.

Zrušení novely školského zákona požaduje také petice, kterou zorganizovali vysokoškolský pedagog Marek Herman a speciální pedagog Jiří Halda. Jejich úsilí zatím podpořilo asi patnáct tisíc spoluobčanů. Podle Haldy dávají dnes ženy přednost práci před výchovou a neuvědomují si, že děti do tří let potřebují především svou matku.

„Do tří let věku se formuje až devadesát procent naší osobnosti,“ argumentuje Marek Herman. Přijímání dvouletých dětí podle obou specialistů povede k poškození jejich osobnostního vývoje. Unie zaměstnavatelských svazů České republiky vidí problém také ve velmi malé nabídce částečných úvazků.

V 50. letech dávaly matky své děti do jeslí na celý týden

  • Dvouleté děti do školky nepatří – to byl název nedávného veřejného slyšení v Senátu.
  • V Česku nefungují částečné úvazky. Zatímco v západní Evropě využívá tuto formu zaměstnávání asi třetina lidí, v České republice necelých sedm procent.
  • Od padesátých let minulého století fungovaly v Československu takzvané týdenní jesle. Rodiče tam předávali ratolesti v pondělí a brali si je domů až v pátek. Mateřská dovolená trvala v té době jenom tři a půl měsíce.
  • Dětská skupina je v současnosti alternativní formou, která zajišťuje péči o děti ve věku od jednoho do šesti let. Maximální počet dětí ve skupině je 24, přičemž se o ně stará jeden až dva pečovatelé.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek