metro.cz

Další 3 fotografie v galerii
Výrobce triček Bastard.cz reagoval na rostoucí ceny másla sérií oblečení s jeho obrázkem. Autor předlohy je Petr Bukovjan. | foto: Metro.cz

Kostka másla je za 25 korun, Češi se už kvůli němu neperou

  11:55
Ceny másla se vracejí k „předkrizové“ úrovni. Kostku koupíte už za polovinu loňské ceny.

Poplach kolem cen základní potraviny odstartoval v létě 2017 dánská společnost Arla Foods. Šéf firmy prorokoval nedostatek másla. Ceny pak opravdu poskočily v celé Evropě, především kvůli nedostatku smetany.

Zatímco u nás se ještě loni na jaře pohybovaly kolem třiceti korun za kostku, na sklonku léta se už dostaly k padesáti korunám a na podzim se v některých obchodech přehouply přes šedesát. Majitel mlékárenské firmy Madeta Milan Teplý tehdy varoval: „Před Vánocemi může stát až sedmdesát korun.“ Na jeho slova došlo jen výjimečně a jen v několika málo obchodech. Přesto byla situace natolik zjitřená, že v září 2017 vyzval tehdejší premiér Bohuslav Sobotka své podřízené ve vládě: „Do dvou týdnů vyřešte cenu másla!“

Fotogalerie

Ceny „strategické“ potraviny se v posledních týdnech vracejí zpět k tržnímu normálu i bez vládních pobídek. Řetězec Albert lákal tento týden na čtvrtku za 24,90 koruny. Mluvčí Barbora Vanko potvrdila, že zboží bylo dostatek a k nákupním hysteriím, jako v září v Uherském Hradišti, nedocházelo.

„Takto výrazně nízká cena může být spojena s dobře mířenou marketingovou akcí,“ myslí si ohledně současných cen másla František Bostl, hlavní ekonom společnosti Chytrý Honza. Rozhodně ale nemáme podobnou cenovou politiku čekat všude a dlouhodobě. „Koncem minulého roku se sešlo několik faktorů na straně nabídky másla včetně jeho umělého zdražování ze strany obchodníků,“ míní Bostl. Rozruch kolem másla přirovnává k „vaječné inflaci“ z roku 2012. O tom, že za nadměrným zdražování stáli obchodníci, a ne producenti, je přesvědčen i předseda mlékárenského svazu Jiří Kopáček. „Ze strany malo- i velkoobchodníků se jednalo částečně o spekulativní chování,“ míní Kopáček. Objektivní příčiny zdražování ale připouští také. Myslí si však, že současné výrazné zlevňování v některých obchodních řetězcích neodpovídá reálným cenám másla. „Cena kolem 43 korun nejvíc odpovídá výrobním nákladům,“ myslí si předseda mlékárenského sdružení.

Cenové skoky se v posledním půl roce kupodivu téměř nedotkly farmářských a bioobchodů. „Zákazníci chodili víceméně stabilně,“ uvedl pro deník Metro vedoucí prodejny s biopotravinami v Praze, který si nepřál zveřejnit jméno. Čtvrtka másla tu je přitom za 99 až 127 korun. Cenové výkyvy v „normální“ obchodní síti se podle něj jeho obchodu i dalším v této branži spíše vyhýbají. „Spekulace s potravinami je něco, s čím z hloubi duše nesouhlasím,“ říká tento obchodník s biopotravinami.

Másloví lupiči řádili

Rostoucí ceny této potraviny vyvolaly kuriózní situace.

  • V litvínovském supermarketu lapili v říjnu 2017 zloděje, kteří chtěli odnést 120 čtvrtkilových kostek v ceně sedm tisíc korun.
  • Výrobce triček Bastard.cz reagoval na rostoucí ceny mléčného produktu sérií oblečení s obrázkem másla.
  • Některé obchody začaly v době, kdy ceny rekordně stoupaly, máslo jistit ochrannými čipy.
  • V karlovarském hotelu si kuchař za dva měsíce odnesl máslo za deset tisíc korun.
  • Na Masarykově nádraží v Praze se v prosinci v automatu na sladkosti objevilo místo pamlsků máslo za 15 korun. Platba byla možná jen přes mobilní aplikaci.

Komentáře

zpět na článek