metro.cz

Jak je možné přijít o řidičský průkaz

  9:30
Kolem čtyřiceti tisíc řidičů je průběžně v seznamu vybodovaných hříšníků.

Další 2 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Loni zavinili čeští senioři kolem šesti a půl tisíce dopravních nehod. Často také na silnicích zmatkují, což dokládá třeba loňská jízda více než osmdesátiletého seniora v protisměru po dálnici u Příbrami. Čtyřkilometrová riskantní jízda, kdy se starý pán ani neodhodlal zastavit na krajnici, se naštěstí obešla bez srážky s protijedoucími vozy. Právě to jsou případy, kvůli nimž se hovoří o přísnějším posuzování zdravotního stavu, případně o sebekázni, kdy by člověk měl odevzdat řidičák sám od sebe.

Podle dopravního psychologa Michala Waltera je pro starého člověka takové rozhodnutí velice problematické. „Když pominu fakt, že hlavně osamělým seniorům to zkomplikuje třeba možnost jezdit nakupovat, hlavně na venkově, člověk tím ztrácí sebedůvěru, bude se cítit zbytečný,“ říká dopravní psycholog.

Některým řidičům tak či onak vystaví stopku lékař. Týká se to především seniorů. Ti musejí na první kontrolu po dovršení 65 let, potom o tři roky později. Po osmašedesáti každé dva roky. I tak občas vznikají pochybnosti o tom, zda nedostal senior razítko od svého praktického lékaře jen ze známosti.

Dopravní expert Roman Budský se domnívá, že vyhláška o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel stanoví každému doktorovi dostatečně jasně a podrobně kritéria pro provádění hodnocení zdravotního stavu šoférů. „Je tak jen na praktickém lékaři, jak posoudí zdravotní způsobilost posuzované osoby,“ uvádí Budský.

Praktičtí lékaři odebrání řidičáku, nebo alespoň omezení, navrhují poměrně často. Důvodem není vždy jenom věk. „Náš registr řidičů zaznamenává všechny případy, kdy řidič pozbyl zdravotní způsobilost. Devadesát procent je po oznámení od praktických lékařů,“ sdělila deníku Metro Andrea Vojkovská z ostravského magistrátu. Například loni „zabavila“ ostravská radnice oprávnění k řízení kvůli zdraví 177krát. V Praze vystaví lékaři stopku stovkám řidičů ročně. Například loni řešili v hlavním městě přes dva tisíce případů. Nejčastěji posílají správním orgánům zdejšího magistrátu podnět k zahájení řízení o zdravotní způsobilosti psychiatři, neurologové a také kardiologové.

Řidičák nesmějí mít například také lidé trpící epilepsií nebo těžcí cukrovkáři. Nově platí, že s mírnější formou cukrovky lidé za volant mohou. Omezení, které může nejen řidič senior od lékaře dostat, jsou ale různá.

Kromě nošení brýlí to může být například povolení usedat za volant jen v době hodinu po východu slunce a hodinu před jeho západem. Řidič může mít také zákaz vozit další pasažéry nebo vjíždět na dálnici. Každé z více než stovky omezení je pak vyznačeno v řidičském oprávnění.

Limit i pro převodovku

  • Počty řidičských průkazů odebíraných na základě posouzení praktických lékařů rostou. Omezení pro řidiče mohou mít nejrůznější podobu.
  • V posledních sedmi letech dostal pražský magistrát celkem 10 363 podnětů, aby zahájil řízení o zdravotní způsobilosti řidičů. Dalších více než devět tisíc návrhů směřovalo k podmíněnému užívání řidičáku.
  • Magistrát Ostravy odebral kvůli zdravotním problémům v letech 2011 až 2017 celkově 1344 řidičských průkazů.
  • Pokud jste si dělali řidičský průkaz a závěrečnou zkoušku v autoškole absolvovali s vozem s automatickou převodovkou, nesmíte řídit auta s manuálním řazením. Je to vyznačeno v řidičském průkazu.
  • V roce 2016 odebralo ministerstvo dopravy z nejrůznějších příčin 59 501 řidičáků. Loni jich bylo méně – 57 134. Ze zdravotních důvodů přišlo o oprávnění za oba roky téměř sedm tisíc českých řidičů.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek