metro.cz

Z Kohoutovic do NASA. Brněnská firma vyrobila už 2500 mikroskopů

  15:36
Brnu se přezdívá mimo jiné „evropské Silicon Valley“ a jednou z technologií, která jihomoravské metropoli toto označení vydobyla, jsou elektronové mikroskopy, přístroje, jejichž cena se může vyšplhat až na miliony dolarů. Společnost Tescan, sídlící v brněnských Kohoutovicích, takových mikroskopů vyrobila už 2500. Ten poslední zamířil na univerzitu do Manchesteru.
Mikroskopy společnosti Tescan | foto: TescanMetro.cz

Elektronové mikroskopy z Kohoutovic mají široké uplatnění v mnoha oborech od biologie a medicíny až po výrobu polovodičů nebo průmysl. Uplatní se všude tam, kde je nezbytné pozorovat materiály a vzorky s rozlišením v jednotkách nanometrů, tedy jedné miliontině milimetru.

„Dobrým příkladem jsou například materiálové vědy. Díky elektronovým mikroskopům se dokážeme dívat na samotnou podstatu zkoumaných materiálů a její změny. Pomáháme tak vytvářet pevnější ocelové slitiny pro automobilový průmysl, bezpečnější jaderné reaktory nebo speciální bioaktivní povrch dentálních implantátů,“ uvádí příklady marketingový a obchodní ředitel společnosti Maroš Karabinoš.

Mezi cílové zákazníky tak patří prestižní organizace včele s NASA nebo výrobci známých značek mobilních telefonů. Častými odběrateli jsou také univerzity. Elektronový mikroskop Tescan využívají například vědci a studenti z Oxfordu, Harvardu nebo Berkeley.

Mikroskopy základních řad vyjdou zákazníky na dva miliony korun, nejdražší na více než desetinásobek. Výroba jednoho přístroje obvykle trvá několik měsíců, každý je originál sestavený podle požadavků konkrétního klienta a typu uplatnění.

„Jen v oddělení vývoje máme přes sto zaměstnanců, ve výrobě pak více než dvojnásobek. Průměrný elektronový mikroskop se skládá z více než tisícovky součástek,“ říká Karabinoš. Ročně firma vyrobí přibližně 250 mikroskopů.

Tescan vznikl v roce 1991, kdy společnost založilo pět vývojářů z bývalého státního podniku Tesla Brno. Původně se firma zaměřovala na opravy a servis elektronových mikroskopů a vývojové práce na zakázku, ale postupně začala vyvíjet a prodávat vlastní mikroskopy.

„Dnešní typy, jako je například právě výroční TESCAN MIRA3 pro Manchester, se s prvními verzemi nedají vůbec srovnat. Změnily se jak jejich parametry, tak zejména komfort ovládání, které výrazně usnadnil moderní software,” popisuje výrobní ředitel Robert Komanec.

Z celkových 2500 dosud vyrobených mikroskopů zůstává v Česku jen přibližně každý dvacátý. „Jsme jednoznačně exportní firma, držíme se na špičce mezi předními světovými výrobci. Vždy ale rádi vidíme, že některý z mikroskopů míří k tuzemskému zákazníkovi. Toto číslo navíc dlouhodobě roste, zejména v segmentu průmyslových uživatelů,” dodává Komanec.

Autoři: Metro.cz
zpět na článek