metro.cz

Rodiče odkládají dětem nejvíce na stavební spoření

  7:54
Rychle utracené kapesné od rodičů a pak půjčka od kamarádů, tak často vypadá obrázek na druhém stupni tuzemských základních škol. S podobnou situací už se setkaly tři čtvrtiny těchto žáků. Vyplývá to z průzkumu České spořitelny a společnosti Milward Brown.
Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR | foto: zdroj: APS ČR

Čtvrtina respondentů se zadlužila dokonce opakovaně. „Pětina dětí zažila situaci, kdy měly problém půjčené peníze vrátit,“ upozorňuje mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Dluhy ale naštěstí ne- jsou pro většinu českých dětí běžným řešením. Pokud nemají naspořeno a touží si něco koupit, vyberou si často levnější alternativu. Případně se domluví na spolufinancování s rodiči.

Ti ale nedávají všechny peníze svým ratolestem přímo do ruky. Také jim spoří.  Více než polovina rodičů svým dětem odkládá peníze na stavební spoření. „Mezi lidmi se stále těší vysoké oblibě. Loni jsme uzavřeli téměř 60 tisíc spořicích smluv, z toho přes osm tisíc bylo pro děti. Podíl dětských smluv se nám meziročně zvýšil o čtyři procenta,“ říká Jan Jeníček, předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny.

Jak vyplývá z jejího průzkumu a agentury SC&C, drtivá většina (85 procent) českých rodičů chce dítě do života vypravit částkou do půl milionu korun. Skoro všichni také skutečně peníze pravidelně odkládají, a to v průměru 1200 korun měsíčně. Další varianty jsou spořicí účet v bance či investiční životní spoření.

Dětské smlouvy jsou stále populárnější také v penzijním spoření. Loni zaznamenala Asociace penzijních společností (APS ČR) v tomto směru rekordní rok. K poslednímu dni loňského roku si v něm spořilo na penzi 763 332 lidí a takzvaných dětských smluv bylo uzavřeno 26 787. Jejich počet se meziročně více než zdvojnásobil. „Počet smluv založených pro děti neustále roste, což potvrzuje, že si produkt střadatelé oblíbili a do budoucna mu věří. V roce 2016 bylo uzavřeno celkem 12 576 dětských smluv. Loni to bylo už 14 211 smluv,“ doplňuje Aleš Poklop, prezident APS ČR.

Čím platí děti

  • Osmatřicet procent dětí má běžný účet v bance.
  • Každé sedmé dítě má zkušenosti s výběrem z bankomatu, každé šesté si vyzkoušelo platbu kartou v obchodě.
  • Polovina dětí ale má zkušenost pouze s hotovostí.
Autor: David Halatka Metro.cz
zpět na článek