metro.cz

Češky zlatokopky? O peníze jim nejde

  9:45
Česko ziskuchtivým ženám nepřeje. Lovkyně kont jsou v menšině.

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Obsah peněženky není podle nejnovějšího průzkumu agentury NMS Market Research při výběru partnera zásadní. Určitý vliv se mu prý ale upřít nedá. Hlavně podle stavu bankovního účtu si svého přítele vybírá čtrnáct procent českých žen.

Muži jsou méně vybíraví, ale zase ne o tolik. „Partnerčiny finance jsou důležité pro jedenáct procent českých mužů,“ uvádí Kamil Kunc z NMS Market Research. Podle jejich zjištění takřka polovině českých mužů nezáleží na tom, kolik jejich přítelkyně, eventuálně budoucí manželka bere. K čemu mají české páry relativní odpor, jsou společné účty. Stále častější kombinací je proto existence tří účtů. Jeden mají společný, na ten posílají část příjmů a potom má vlastní účet každý z partnerů. Jinak jsou ale ohledně financí muži a ženy ve společné domácnosti vzájemně velice důvěřiví. Jen nepatrný zlomek českých mužů a žen totiž neví, kolik jejich protějšek bere. Důvěra se projevuje i v jiném směru. Předmanželskou smlouvu mají dnes jen tři procenta párů v České republice. Ale i to se mění.

Finanční rovnoprávnost

  • Značná část Čechů a Češek se snaží na společném hospodaření ještě před vstupem do manželství dohodnout.
  • Takřka šedesát procent těch, kteří se chystají pro společný život, plánuje dělení rodinných výdajů přesně půl na půl.
  • Měl by na schůzce platit výhradně muž? S tím souhlasí jen 28 procent mužů a žen. Třetina se domnívá, že na placení vůbec nesejde.
  • Nezadaní nevidí problém v předmanželské smlouvě. Pořídilo by si ji takřka sedmdesát procent těch, kteří o manželství uvažují.

Jak totiž dokazují zkušenosti rozvodových právníků a odborníků z manželských poraden, peníze hrají při rozchodu hlavní roli.

„V drtivé většině případů se ukazuje, že nejvíce konfliktů je kvůli penězům,“ říká rozvodová advokátka Petra Šatavová. Rozhádaní partneři se pak nejvíc hádají o výši alimentů. Kolik dítě vlastně stojí, to se totiž ve funkční rodině tolik neřeší a manželé v rozvodovém řízení se pak leckdy diví, jak drahý je „provoz dítěte“.

Právě proto se pro mnohé stává stále důležitější předmanželská smlouva. Většina z nás sice tvrdí, že pro peníze se nebereme, počet předmanželských ujednání stoupl v posledních čtyřech letech o víc než padesát procent na více než deset tisíc.

Podle prezidenta Notářské komory Radima Neubauera k ní velice často sahají ti, kteří už se spory kolem společného majetku mají zkušenosti z prvního manželství. „Často kvůli tomu, aby majetek zachovali pro děti z prvního svazku,“ říká Neubauer.

„Přes uvedená negativa je vzájemný přístup k domácím financím otevřený. Více než dvě třetiny lidí znají výši příjmů protějšku zcela přesně,“ říká Kunc z NMS Market Research. Ti další mají alespoň rámcový přehled. Pouze čtrnáct procent mužů nebo žen neví, jak je jejich partner placený. Platí to ovšem jen pro manžele. Pokud jsou lidé spolu jen tak, „na hromádce“, většina z nich se o stav účtu milované osoby nezajímá. To se mění až po svatbě.

„Překvapivým zjištěním však je, že znalost konkrétního platu stoupá s rostoucím příjmem domácnosti,“ říká Kunc z NMS. Smysl by prý dávala opačná tendence, že by si celkové rodinné finance hlídaly spíše rodiny s nižším příjmem kvůli napjatému rozpočtu.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek