metro.cz

Alimenty. Hříšníci se bojí, že přijdou o řidičák, a tak platí

  5:55
Neplatiči výživného se polepšili. Dlužná částka se letos snížila v průměru o pět tisíc korun. Za poslední roky se situace pro rodiče samoživitele o něco zlepšila. Možnost rychlejšího vymáhání dlužných alimentů a také hrozba, že rodič, který neposílá na děti peníze, přijde o řidičský průkaz, mají pozitivní vliv.
Co doporučují úřady rodičům, kterým partner neplatí alimenty. | foto: Vaševýživné.cz

Přesto není situace růžová. Mimo jiné i proto, že zhruba polovina dětí se dnes rodí mimo manželství a v případě rozchodu nedochází k rozvodovému řízení, které zahrnuje i otázku výživného.

„Na dlužné peníze pro potomky čekají matky, ale i otcové, kteří mají dítě ve své péči, v průměru téměř čtyři roky,“ říká předseda Asociace neúplných rodin Petr Sýkora.

Dluží miliardy

  • Deset miliard korun dlužili otcové i matky svým dětem na výživném na počátku tohoto roku.
  • Proti roku 2015 klesly dluhy o tři miliardy. Ještě v roce 2016 se dlužná částka pohybovala kolem 16 miliard korun.

Samoživitelé se často obávají domáhat svých práv, protože je straší jednak dlouhé termíny, než soudy začnou kauzy projednávat, jednak se obávají vysokých poplatků pro advokáty. Ale ani tady nemusí házet flintu do žita.

Existují totiž asistenční programy, které převezmou celou agendu na sebe. „Rodič, který nás požádá o spolupráci, zaplatí jenom náklady spojené s ověřením příslušných dokumentů a poštovné,“ říká Denisa Vopinková z programu VašeVýživné.cz. Což jsou podle Vopinkové náklady ve výši několika desetikorun.

Program pro asistované vymáhání komunikuje jak s právníky, tak případně s exekutory. Ale i v takových případech se podle Vopinkové musí samoživitelé obrnit trpělivostí. Minimální lhůta, kdy dlužník nakonec pošle první peníze, bývá kolem tří měsíců.

„Bohužel je třeba počítat s tím, že plnou částku začnou rodiče dostávat až poté, co si zákonný nárok strhne exekutorská kancelář,“ dodává Vopinková. Podle Lenky S. ze severních Čech se ale i čekání v délce měsíců vyplatilo. „Se státními institucemi jsem zápasila osm let, pak jsem se obrátila na asistenční program a dnes platí otec na dceru pravidelně,“ dodává Lenka, jedna ze dvaceti tisíc rodičů, kteří za dva roky využili služeb programu.

Podle Petra Sýkory z Asociace neúplných rodin se někdy rodiče nepouštějí do boje o alimenty i proto, že se smířili s tím, že od bývalého partnera už nic nedostanou. „Máme případy, kdy se podařilo vymoci výživné, které rodič neplatil od deseti let věku dítěte,“ připomíná Petr Sýkora. Výrazně prý pomohlo, že dlužníkovi lze pozastavit řidičský průkaz.

Každé páté dítě v České republice žije v neúplné rodině

  • Podle posledního sčítání obyvatel žije v Česku přibližně 300 tisíc neúplných rodin.
  • Statistiky ČSÚ registrovaly v posledních letech asi 180 tisíc rodičů samoživitelů, kteří jsou s dětmi zcela sami.
  • Jen deset procent českých dětí žije s otcem samoživitelem nebo jsou ve střídavé péči. Devadesát procent českých dětí je ve výhradní péči svých matek.
  • Třetina samoživitelů v Česku žije na hranici chudoby. Pro sebe a jedno dítě do 13 let má asi deset tisíc korun měsíčně.
  • Od 18 let nemusí rodič posílat alimenty druhému rodiči, ale dítěti. Takové výživné se týká asi 20 tisíc vysokoškoláků.
  • Možnost zabavení řidičáku za neplacení výživného je od roku 2017 možné i v případě, že dítě již dosáhlo tedy osmnácti let. 
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek