metro.cz

Léky kurýrem? Zákon to zakazuje

  9:52
On-line si můžete objednat a nechat dovézt téměř cokoli. Léky předepsané doktorem ale ne.
léky | foto: MAFRA

Internetový prodej léků existuje. Jedná se maximálně o výživové doplňky, různé pilulky a spreje proti nachlazení a volně přístupné medikamenty. Možnost využít objednávku na internetové lékárně i pro rezervaci a doručení léku, který předepsal lékař v ordinaci nebo přes telefon, ale nemáme. Zatím

„Současná legislativa neumožňuje léky vázané na lékařský předpis vydávat jinak než lékárníkem v kamenné prodejně,“ řekla deníku Metro mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Ztracený čas

  • Deset milionů opakovaných návštěv s receptem v lékárně kvůli vyzvednutí léku absolvují každoročně čeští pacienti kvůli tomu, že konkrétní lék není zrovna na skladě.

Jak dodává, zákon o léčivech totéž neumožňuje ani v případě e-receptu, ať již zaslaného ve formě SMS, nebo e-mailem. „E-shopy mohou prodávat jen léky volně prodejné, a to pouze za předpokladu, že je jejich provozovatelem kamenná lékárna,“ doplňuje Štěpanyová.

Martin Kasa, spolumajitel sítě lékáren Pilulka, by tato pravidla rád změnil. Vadí mu, že nový elektronický recept vydání léku pacientovi, aniž by musel fyzicky do lékárny, takovou možnost neumožňuje. „Můžete si přitom pro lék někoho poslat, ale nemůžete si podle zákona objednat placeného kurýra, protože to nesmí být za úplatu,“ komentuje Kasa situaci.

Připomíná, že úprava zákona je z roku 1997, tedy více než dvacet let stará, a už neodpovídá současnému trendu. Připouští, že tlak na to, aby vše zůstalo při starém, je i tlak některých lékárníků, kteří se obávají poklesu počtu klientů.

Mobilní aplikace, jež některé lékárny využívají, umožňují registrovat nákupy konkrétního zákazníka nebo upozorňují na akční slevy. Některé umožňují zjistit, je-li z ordinace předepsaný lék k dispozici v dané lékárně. Pacient má jistotu, že nebude muset do lékárny opakovaně. Lék si ale musí vyzvednout osobně nebo poslat někoho z rodiny či známého – ale bezúplatně, jinak to zákon nepovoluje.

Přesto se tak děje, i když v malé míře. Zásilku neobjednává lékárna, ta to ze zákona nesmí, ale pacient. Musí sdělit číslo e-receptu kurýrní službě. Jak potvrdila Jana Šobotníková, mluvčí společnosti Messenger, případy, kdy klient pošle kód e-receptu a kurýr ho vyzvedne a doručí, mají, i když je jich málo. „Někteří jednotlivci ale službu využívají opakovaně,“ říká Šobotníková.

Češi utratí za volné léky prodejné on-line na e-shopech ročně mezi 500 až 700 miliony korun.

Většina pacientů by uvítala dodání léku až domů

  • Lidé neradi nakupují léky na čerpacích stanicích, v drogeriích a v supermarketech, kde jim chybí rady lékárníka.
  • Ke konci roku 2017 bylo u nás podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv 2559 lékáren.
  • Podle průzkumů si volně prodejné léky objednává přes internet téměř 70 procent dotazovaných.
  • V Německu, Dánsku, Švédsku a Nizozemsku je možnost doručení některých skupin léků na recept od lékaře objednat a nechat doručit přes e-shop.
  • Asi tři čtvrtiny z nás navštíví kamennou lékárnu více než šestkrát ročně.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek