metro.cz

Brnem zní francouzština

  10:45
Moravskou metropoli baví Dny francouzské kultury.

Další 2 fotografie v galerii
Trojice hudebnic, která si říká IFA Trio, zahraje 21. 4. v Klášterní zahradě na Mendlově náměstí. | foto: Bonjour BrnoMetro.cz

Akrobatický cirkus, koncerty, výstavu, spoustu dobrého jídla a pití nejen z Francie nabídnou až do 22. dubna Dny francouzské kultury.

V čele letošního, již 24. ročníku stojí postava ženy umělkyně. Žena bude tematickou průvodkyní během všech jedenácti festivalových dní. „Rozhodli jsme se dát slovo ženám umělkyním a podpořit tak jejich uměleckou tvorbu a iniciativy, které ženy přinášejí. Budeme s nimi vést diskusi o roli žen v umění a v silném konkurenčním prostředí světa kultury,“ říká ředitel Alliance Française Brno Jiří Votava.

Festival tak nabízí celou řadu perspektiv prosycených ženským šarmem: od akrobacie přes výstavy a divadelní talk show, kinematografii, literární setkání, komiks, street-art až do víru hudby, divadla a tance pod šapitó.

Dnes festival zahájí cirkusový soubor La June, který v Uměleckoprůmyslovém muzeu představí duo na visuté hrazdě. Inscenace Dru je podle autorů pokusem vytvořit nový jazyk s hrazdou a hlasem.

V pátek provoní Místodržitelský palác na Moravském náměstí francouzské pochoutky. Koná se zde totiž tradiční festivalový trh.

Další program obsahuje třeba divadelně-výtvarnou tvůrčí dílnu s komiksovou tematikou, přednášku o fair trade kávě včetně ochutnávky, streetartový workshop, pohybovou klauniádu, tančírnu nebo už tradiční turnaj v pétanque zakončený grilovačkou.

Tečku za festivalem udělá 22. dubna ochutnávkový piknik v Otevřené zahradě, jehož účastníci se mohou těšit na snoubení pokrmů z francouzské gastronomie s lahodnými víny.

Program festivalu najdete na www.alliancefrancaise.cz/brno. Ačkoliv by se mohlo zdát, že Bonjour Brno je ryze francouzským festivalem, nemá v něm Francie výsadní postavení. „Je to proto, že jedním z cílů festivalu je rozvíjet frankofonní dialog, a do programu tak zahrnuje i účinkující pocházející z jiných frankofonních zemí, jako jsou Belgie či Maroko, a také české umělce a umělkyně, kteří se francouzským duchem inspirují ve své tvorbě,“ vysvětluje Votava.

Autor:
zpět na článek