metro.cz

Tichý zabiják míří nejdříve na nohy

  15:22
Nenápadná choroba usmrtí v Česku ročně dvacet až třicet tisíc lidí.

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zvýšenou hladinu cukru, která znamená onemocnění cukrovkou neboli diabetem mellitem, zaznamená ročně více než osmdesát tisíc Čechů. Podle nejnovějších údajů Diabetické asociace to je o téměř třicet tisíc víc než před jedenácti lety.

„Část pacientů ale nemoc zdědí, ta větší ji získá nebo rozvine tím, jaký vede životní styl,“ upozorňuje Milan Kvapil, prezident Diabetické asociace a přednosta interní kliniky v pražské motolské nemocnici.

Tisíce nemocných

850

  • Tolik tisíc obyvatel České republiky je zasaženo některou z forem diabetu.

3 000

  • O tolik nemocných rostou každoročně počty lidí, u kterých je zjištěna cukrovka. Nově jim může pomoct portál www.cukrovka.cz, jenž například doporučuje druhy diet, formy pohybu a přípravky k léčbě.

Nejčastější komplikací u pacientů s cukrovkou je diabetická neuropatie, která postihuje části nervové soustavy. Mimo jiné se projevuje postupnou necitlivostí končetin, především nohou. Pozdní odhalení, kdy si nemocný neuvědomuje, že brnění nebo mravenčení může signalizovat problémy, může skončit až amputací prstů, nebo dokonce části dolní končetiny. Průvodním jevem neuropatie jsou ale i průjmové potíže, otoky a nehojící se rány nebo inkontinence a u mužů problémy s erekcí.

„Pacienti se s tím neradi svěřují, což může vést k pozdějšímu odhalení choroby,“ varuje profesor Kvapil. Dodává, že neuropatií jsou mimo jiné nejvíc ohroženi kuřáci, u nich hrozí rozvinutí choroby dvakrát víc než u zdravých lidí nebo cukrovkářů-nekuřáků. „Přímo na cukrovku ale umírá menšina,“ dodává prezident Diabetické asociace. Častěji jim zkracují život doprovodné problémy jako infarkty nebo mozkové příhody.

Problémem neuropatiků je, že si nemoc často uvědomí až velmi pozdě. Kvůli necitlivosti nohou si třeba nevšimnou, že mají v botě shrnutou ponožku, lékaři v pražské FN Motol zaznamenali i případ, že nemocný chodil celý den s čajovou svíčkou v botě, aniž to cítil. I kvůli tomu nelze přesně stanovit, kolik jich v Česku žije. Mohou to ale být desítky tisíc ze všech lidí, kteří cukrovku mají.

Cukrovkářů sice přibývá, lékaři však zaznamenávají stále vyšší úspěšnost v léčbě. Každoročně podle statistik zdravotních pojišťoven, které zákroky evidují, cukrovkářských amputací ubývá.

Jak se žije pacientovi s neuropatií

Pavel Balaš se s cukrovkou začal léčit před více než dvaceti lety. V roce 2000 mu lékaři zjistili necitlivost dolních končetin. Diabetická neuropatie je to, co trápí i Miloše Zemana.

Co to znamená prakticky?
Když mi lékařka odstraňuje na chodidlech nějaké tkáně a ošetřuje otlačeniny, dělá se mi sice nevolno z pohledu na zákrok, ale nic necítím. Protože má neuropatie vliv třeba i na střevní problémy, člověk si musí plánovat vycházku po Praze tak, aby v dosahu byly toalety.

Víte, jak a proč se u vás cukrovka druhého typu projevila?
Poprvé jsem si problémy uvědomil v okamžiku, kdy jsem scházel po schodech do metra a upadl, protože chůze s takovými nohami je jako chůze s dřevěnými chůdami. Kdysi jsem byl silný kuřák, kouřil jsem rád a vášnivě, krabičku denně. To už patří minulosti. Stejně jako alkohol. To všechno se asi v mých padesáti letech spojilo se silným stresem v zaměstnání.

Dá se s tím žít?
Pravidelně se léčím v pražské nemocnici v Motole, pomáhá koncentrovaný vitamin C i další léky. Vím, že se nemoc nedá zcela odstranit, ale pokud člověk dodržuje pravidla, postupuje jen opravdu velice pomalu.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek