metro.cz

Bez dýmu z cigaret jen někde

  11:15
Oběd na zahrádce s cigaretou, nebo bez? Záleží vždy jen na podniku. Redaktoři doporučují své tipy v Praze.
Black Dog v Praze 2 | foto: Metro.cz

Dřív se v restauracích nekouřilo přes obědy. Teď se podobná praxe začíná zabydlovat i na letních předzahrádkách, kam kuřáky vyhnal nový zákon loni v květnu. I když jde zatím spíše o výjimky, ne všechny podniky se zahrádkami vycházejí kuřákům stoprocentně vstříc.

„V době oběda se u nás nekouří,“ potvrzuje obsluha restaurace Black Dog Cantina na Palackého náměstí v Praze 2. Zákazníci si podle vyjádření personálu stěžovali na kouření na zahrádce v polední době. Aby podnik nepřišel o pravidelné zákazníky, letos změnil pro venkovní posezení pravidla. Stolky jsou venku kuřácké až od 14 hodin.

Kouřit, nebo nekouřit?

  • V Poslanecké sněmovně se usiluje o změnu zákona, který platí od loňského 31. května a říká se mu „kuřácký“.
  • Většina z provozovatelů restaurací si už loni požádala o předzahrádky, na kterých je kouření povolené, i když v původním návrhu zákona to bylo zakázané i na takových místech.

Mnozí provozovatelé si zase od loňska nově zřizují předzahrádky právě proto, aby si u nich lidé s chutí na cigaretu měli kde zapálit. Možnost kouření ve venkovních prostorách se také snaží propagovat na různých vyhledávačích, které zájemcům nabízejí přímo podniky, kde taková možnost existuje.

Deník Metro mapoval, zda se i letos zvyšuje počet míst na zahrádkách, protože se na nich smí kouřit. Z ankety napříč republikou však vyplývá, že spíše ne. Největší počet žádostí o nové zahrádky zažila česká města loni, kdy jich jen v Praze přibylo asi sto. Například v Benešově na radnici evidují už několik let po sobě v podstatě neměnný počet předzahrádek.

„V roce 2017 u nás bylo evidováno sedm žadatelů,“ sdělil Robert Novák ze silničního správního úřadu. Takový stav mají ve městě už pět let zpátky. „Letos jeden žadatel přibyl, vznikla nová kavárna,“ podotknul Novák s tím, že nelze potvrdit, jestli zahrádka vznikla kvůli kuřákům.

V Plzni dokonce potvrdili menší zájem o zahrádky. „Například loni jsme uzavřeli přes sto dohod o předzahrádkách,“ řekla deníku Metro Lucie Jůzová, náměstkyně pro vnitřní správu plzeňského magistrátu. „Letos je to zatím zhruba o dvacet méně,“ dodala.

Je to pravděpodobně tím, že v centru západočeské metropole probíhají momentálně mnohé rekonstrukce a provozovatelé restaurací a kaváren nemají venkovní stolky a židle kam umístit. V Plzni přitom letos počítají s uzavíráním dohod na předzahrádky na podstatně delší dobu než jenom na letní období.

„Vzhledem ke kuřáckému zákonu jsou dohody uzavírány na celý rok, tedy dvanáct měsíců,“ říká náměstkyně Jůzová. Vyplývá to ze zkušeností mnohých majitelů plzeňských předzahrádek po skončení podzimní a zimní sezony, kdy nabízeli místa pro kuřáky i venku na ulici doplněná o tepelné zářiče.

V souvislosti se zákazem kouření v restauracích také padají pokuty. Třeba jen v okolí Prahy vyrazili hygienici v prvních třech měsících na kontrolu dodržování protikuřáckého zákona více než třistakrát.

„V uplynulém čtvrtletí jsme jich provedli 326 a závady jsme zjistili ve 13 případech,“ říká ředitelka Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Jarmila Rážová. Někdy chyběl štítek Kouření zakázáno, jindy zase personál restaurací nevyzval hříšníky s cigaretou, aby ji típli, nebo aby restauraci opustili. „V této souvislosti jsme zatím uložili jedenáct sankcí v celkové výši 44 tisíc korun,“ upřesnila ředitelka středočeské hygieny.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek