metro.cz

Kazeťák na rameno a jde se do ulic. Fenomén je opět v Praze

  7:57
DJ Robot je velký sběratel slavných přehrávačů. Připravuje jejich výstavu. Z lásky k hiphopové kultuře se v Praze od čtvrtka chystá výstava ghettoblasterů, tedy přenosných přehrávačů, které používali američtí hiphopeři na ulicích a udělali z nich kulturní fenomén.
Vzácný přehdávač Sharp GF-777

Vzácný přehdávač Sharp GF-777 | foto: R. MalýMetro.cz

Ghettoblaster je velký hudební přehrávač s rádiem. Původně se zrodil v 60. letech v Holandsku u Philipsu k nahrávání z rádia na kazety. Mládež z amerických velkoměst objevila kazeťák, který si mohou vzít ven v 70. letech. „Výstavou chci mladým lidem přiblížit, z čeho se dřív reprodukovala hudba, a jak,“ uvádí svůj rozhovor o výstavě, která bude v prostorách salonu Joshua ve Slovenské ulici sběratel DJ Robot. Otevřena bude až do 14. 7. zdarma.

Jak dlouho sbíráš techniku, konkrétně ghettoblastery?
Už asi deset let, ale nepachtím se za nimi. Mám prostě techniku rád, a když se něco vyskytne za normální peníze, tak to občas koupím, i porouchané. Nakupuju u nás i v aukcích na eBayi, jednou mi bohužel přišla místo kazeťáku fašírka. Kromě ghettoblasterů sbírám i walkmany, z nich asi bude další výstava. Nemám zvláštní požitek ze samotného sběratelství, spíš chci, aby budoucí generace věděly, co nás dřív provázelo.

Proč vlastně zrovna ghettoblastery?
Asi díky hiphopové kultuře, ve které jsem vyrůstal, akcím v klubu 007 a tak. A zásadní moment byl, když jsem viděl film Do The Right Thing, který v roce 1989 natočil Spike Lee. Inspirovalo mě, jak s nimi chodili hiphopeři po streetu. Ale až po roce 2000 jsem měl peníze na to, abych si nějaké koupil.

Které jsou nejcennější kousky z tvé kolekce a uvidíme je na výstavě?
Nejvzácnější je JVC RC-M90 a hned po něm Sharp GF-777, oba tam budou.

Co o výstavě máme vědět, než vyrazíme do Salonu Joshua?
Dřív se reprodukovala hudba složitě. Z ghettoblasterů vydržela hrát dvě hodiny. Aby se šetřily baterie, přemotávaly se kazety na verzatilkách...

Ghettoblastery

  • Brzy se staly také předmětem zájmu technických fanatiků a sběratelů. Představovaly toptechnologické vymoženosti své doby. Procházely velkými změnami jak technicky, tak vzhledově, 80. léta znamenala chrom a hranaté modely, v 90. letech se dostal do módy černý plast a oblé tvary. Přibývaly funkce: Od přidání CD přehrávače nebo DVD mechaniky po záměnu kazetového slotu za dock pro iPod nebo za LCD displej pro přehrávání videa. Některé modely umožňují i poslech satelitního rádia, které je zejména v USA hodně populární.
  • Tyhle přehrávače jsou víc než jen způsob, jak dostat muziku na ulici. A víc než jen technická zajímavost. Staly se plnohodnotnou součástí populární kultury. Jsou v klipech, na fotkách, v komiksech. Daly název počítačové hře z poloviny 80. let. Svoje alba po ghettoblasterech pojmenovala spousta lidí - DJ Armand van Helden, dívčí punková kapela Red Aunts i oblíbený hiphopový producent Push Button Objects. Ghettoblaster je i hudební časopis; Boombox je úspěšná remixová deska Kylie Minogue a stejný název dala svému albu zpěvačka Robin, u nás je to i jméno úspěšné série hiphopových parties v pražských klubech.
  • Pojďte se podívat na výstavu 15 slavných modelů do Salonu Joshua. Legendární hranatý přístroj AIWA CS-770 z roku 1981 vás přenese zpátky v čase, stejně jako chromovaný krasavec ORION STR-900. Uvidíte i šestapůlkilový přístroj Crown CSC-960, jednu z nejhlasitějších “krabic” vůbec, oblíbený JVC RC-M70, který dodnes přesvědčuje svými mechanickými vlastnostmi i konstrukčními detaily, nebo vzácnost, SANYO M-X72, 60 centimetrů široký stroj s impozantními vlastnostmi. Ve čtvrtek 14. června můžete zažít v Salonu Joshua vernisáž, která bude opravdu ve stylu “party hard”!
Autor: Metro.cz
zpět na článek