metro.cz

Rusnok přitvrdil, vlastní bydlení bude jako sci-fi

  10:30
Byt si už možná nekoupíte. Nová pravidla České národní banky vyvolávají velké obavy.
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok (17. ledna 2017) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Od října vlastnictví bytů a domů pro značnou část Čechů ztíží. Česká národní banka totiž výrazně zpřísnila podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů. Výše dluhu žadatele o půjčku by neměla překročit devítinásobek ročního čistého příjmu, klient by měl současně na splátku vynakládat nejvýš 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.

„S tím, jak růst cen bydlení předstihuje zvyšování příjmů domácností, stávají se dlužníci zranitelnějšími,“ upozorňuje Jiří Rusnok, guvernér České národní banky (ČNB). Zároveň podle něj roste pravděpodobnost, že o úvěr budou čím dál více usilovat rizikovější žadatelé.

Za nový byt

6,7

  • Tolik milionů korun nyní průměrně stojí nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních v Praze. Při osmdesátiprocentní hypotéce, kterou dnes na doporučení ČNB komerční bankovní instituce poskytují, musí zájemce složit něco přes 1,3 milionu korun v hotovosti. Tyto peníze však musí mít naspořené, nesmí se jednat o nějakou další půjčku od jiného poskytovatele (kromě rodiny).

Byty do vlastnictví ale nenakupují jen ti, kteří v nich chtějí bydlet, ale i řada investorů jako zhodnocení volných peněz. Developerské firmy sice v souvislosti s opatřením ČNB varují, že přísná pravidla nahrají spekulantům, současně ale staví a inzerují nejrůznější „investiční byty“, které jsou přímo takovým klientům určeny. Možností, jak zastavit nekončící vzestup cen nemovitostí a také nájmů, teď moc není.

V minulosti se řada měst v rámci privatizace na přelomu tisíciletí zbavila rozhodující části domovního fondu. Developerským projektům tak na trhu s bydlením nemá kdo konkurovat. Některá města, například Znojmo, řešila prodejem bytového fondu díru v obecní kase.

„Obec by se stala silnějším hráčem na realitním trhu, kdyby měla kolem pěti až sedmi procent vlastních bytů určených pro nájemní bydlení,“ myslí si starosta Prahy 7 Jan Čižinský s tím, že vinu na stávající situaci má i stát. Těžkopádné stavební řízení odrazuje i velké investory, bytů se staví málo a zákonitě pak šroubují ceny vzhůru.

Dalo by se například stavět levněji? Podle Marcely Fialkové, mluvčí skupiny Central Group, která se zabývá developerem a investicemi, to není momentálně příliš reálné. „Ceny od dodavatelů na stejném bytovém domě se nám v posledním roce zvýšily o 16 procent,“ vypočítává Fialková.

Developeři bijí na poplach: Nájemníci skončí na ulici!

  • Reakce na „hypoteční“ opatření ČNB vyvolala řadu ostrých reakcí developerských společností. Například Central Group, velká firma stavící byty a rodinné domy, nazvala omezení hypoték za „drastické“. Podle generální ředitelky společnosti Michaely Tomáškové „hrozí, že na vlastnické bydlení běžné domácnosti nedosáhnou a nové byty budou kupovat jen movití investoři“ a většina zájemců o nové bydlení zamíří do klasického nájemního bydlení, které však bude zdražovat. Jak se uvádí v prohlášení společnosti Central Group, nájemník v případě, že nebude mít na zvyšující se nájem, „skončí v sociální síti státu, v horším případě na ulici“.
  • Podle majitele developerské firmy Ekospol Evžena Korce odřízne ČNB střední třídu od vlastního bydlení. „Tedy tu významnou skupinu, která by měla být motorem naší ekonomiky,“ uvádí Korec. Podobně vidí situaci i někteří realitní agenti. „Většina obyvatel velkých měst bude mít problém dosáhnout i na malý byt, což přirozeně povede k výraznému zvýšení poptávek po pronájmu,“ odhaduje Milan Žák, generální ředitel RE/MAXu.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek