metro.cz

Brutalismus v Česku, „bunkr“ v centru města straší 35 let

  5:55aktualizováno  12:56
Zbourat, přestavět, nebo rezignovat? Pompézní stavby komunismu stále budí emoce.
Budova někdejšího Prioru v Jihlavě

Budova někdejšího Prioru v Jihlavě | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Před třiceti pěti lety zahájil slavnostně provoz obchodní dům Prior v Jihlavě na tehdejším náměstí Míru. Stavba, která jitřila atmosféru už před otevřením, protože kvůli ní nechalo město zbourat středověký soubor domů zvaný Krecl, se od té doby říká nejen v Jihlavě Bunkr.

Už mnoho let se proto nejen v Jihlavě ozývají hlasy, aby byl obchodní dům zbourán. „Zájem věc řešit je trvalý a vážný a na nutnosti najít nějaké řešení se vzácně shodují téměř všichni,“ řekl deníku Metro mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Základním problémem jsou ale finance i fakt, že obchodní dům je dnes v soukromém vlastnictví. Což je hlavním limitujícím faktorem, proč „bunkr“ stále stojí. „Odkup budovy i demolice jsou zcela mimo možnosti města,“ dodává Tulis.

Existuje ale už řada návrhů a studií, které zahrnují jak zbourání celého obchoďáku, tak jeho části, nebo radikální úpravu pláště budovy. Jasno však není zcela ani v tom, co by mělo vzniknout po případném odstranění. Existuje i vážná obava, že betonové základy „bunkru“ dnes částečně stabilizují celou síť původních jihlavských katakomb, které se vinou pod náměstím i celým centrem města, a odstranění budovy by mohlo narušit i statiku domů.

Obdobný pomník minulosti má také Brno – bývalý Prior, dnes Tesco na Dornychu. „V loňském roce ho koupila soukromá společnost, nyní hledá cesty, jak objekt využít, jednou z možností je i zbourání a stavba nového,“ uvedla pro Metro mluvčí brněnské radnice Radka Loukotová. Zbourání schvaluje i Kancelář architekta města Brna. Firma Crestyl chce představit koncepci řešení celé lokality do konce letošního roku.

Kontroverze budí už čtyřicet let obchodní dům Dyje ve Znojmě. Také on byl postaven na historickém náměstí místo budov zničených během osvobozování Znojma v roce 1945. Jedním z požadavků bylo, aby budova sloužila i jako tribuna při prvomájových manifestacích. Znojemačka Jana Kloudová si dokonce vybrala Dyji jako téma své diplomové práce. „Když jsem na ní začala pracovat, byla jsem zastánkyní demolice,“ říká autorka práce. Stavba má podle ní řadu zajímavých architektonických prvků. I proto se Kloudová dnes kloní spíš k uchování stavby jako otisku doby, ve které vznikla. „Je to ale jako v Jihlavě, kdyby dům postavili mimo historické jádro, nikdo by to neřešil,“ komentuje osud obchodního domu Dyje Jana Kloudová.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
Témata: architektura
zpět na článek