metro.cz

Novela pamlskové vyhláška je mírnější. Brambůrky jsou dál tabu

  15:11
Tohle se moc nepovedlo. Před rokem a půl začala platit takzvaná pamlsková vyhláška. Tato norma však zpřísnila nároky na nabízení potravin ve školních bufetech natolik, že podmínky nesplnila ani většina pečiva. Některé školní obchůdky proto dokonce skončily.
Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Od začátku září začíná platit novela vyhlášky, která příliš přísnou normu zmírní. „Již při svém nástupu jsem avizoval, že pamlsková vyhláška je postavena příliš represivně, z vlastních zkušeností vím, že represe příliš nepřináší,“ komentoval vyhlášku ministr školství Robert Plaga. Právě jeho ministerstvo zmírnění iniciovalo.

Nabídka bufetů se tedy od září změní. „Díky zvýšeným nutričním limitům se rozšíří sortiment například o kvalitní masné výrobky, například šunku nejvyšší jakosti, ochucené tvarohy nebo sýry. Dále půjde o pečivo s významným podílem cereálií nebo semínek, jemné pečivo s vysokým podílem ovoce,“ jmenuje konkrétní případy tiskového oddělení ministerstva školství. Bufety budou moci nabízet například již připravené pečivo s máslem, šunkou či sýrem, zeleninou nebo výrobky z ryb, a to třeba při 100 gramech hotového výrobku s 50 gramy masa.

Novela vyhlášky však jen nerozšiřuje sortiment zboží. Také zakazuje potraviny, na které původní norma zapomněla. „Do výčtu nepovolených potravin jsou doplněny potraviny upravené smažením nebo grilováním. Ty tedy nově nebudou moci být prodávány ve školách, jde například o hranolky s tatarskou omáčkou,“ upřesňuje Gabriela Štěpanyová z ministerstva zdravotnictví, které se na přípravě novely také podílelo.

Vyhláška je pokrytecká

  • Pamlsková vyhláška se sice snaží vychovávat, ale je pokrytecká. Myslí si to dietoložka Kateřina Cajthamlová.
  • Podle ní záleží hlavně na přístupu rodičů, protože základní návyky získá dítě už v předškolním věku. Uvedla to pro iDNES.cz.
  • Cajthamlová upozornila, že navzdory všeobecnému názoru je důsledkem špatného stravování nejen ve školách častěji podvýživa než obezita. Až třicet procent dětí má nízkou hmotnost.

Novela stále zakazuje prodej potravin, které obsahují sladidla, kofeinové nebo energetické nápoje či například smažené brambůrky. Bufety ve většině případů zmiňované potraviny z nabídky stáhly.

Česká školní inspekce, která dodržování vyhlášky kontrolovala, objevila jen minimum prohřešků. „V rámci kontrol jsme nikdy žádnou pokutu neudělili, a pokud jsme narazili na problém, vysvětlili jsme škole, co je špatně, a uložili lhůtu k odstranění nedostatku,“ říká náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Podle něj vyhlášku nesplňovalo jen několik automatů, které měly v nabídce například energetické nápoje.

Autor: Metro.cz
zpět na článek