metro.cz

Začátek školního roku znamená pro rodiče vítr v peněžence.

  15:50
Pro prvňáčky nová školní brašna, pro středoškoláka mobilní telefon, který nevyvolá úsměšky spolužáků, a taky dnes už nezbytný notebook. O konkrétních cenách za školní potřeby jsme v Metru v uplynulých dnech již psali. V řadě rodin, zvláště po letních dovolených, proto řeší otázku, jak rozjezd školního roku financovat.
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jednou z možností, kterou volí lidé v této situaci, je půjčka. „Jsme připraveni vyjít těmto lidem vstříc,“ říká Miroslav Zborovský, ombudsman společnosti Home Credit, která se zaměřuje na půjčky. 

Zborovský ale současně upozorňuje, že nejdřív je vhodné hledat i jiné alternativy než se zadlužovat. „Zejména matky samoživitelky se často stanou kvůli neuváženým krokům ohroženou skupinou, náchylnou k chybnému výběru poskytovatele úvěru,“ říká Zborovský. „Školní potřeby jsou totiž dlouhodobě předvídatelnou položkou rodinného rozpočtu, kterou lze řešit se značným předstihem,“ říká ombudsman Zborovský. Co navrhuje? Třeba požádat v rámci širší rodiny, když chtějí třeba prarodiče školáka něčím potěšit, aby mu pořídili právě něco do školy.

Pokud už lidé sahají i v případě pořizování školních pomůcek pro pomoc ve formě půjčky, měli by si najít čas na důkladný výběr. Může pomoci například nezisková organizace Člověk v tísni, která nabízí buď osobní radu, nebo přímo možnost porovnat úvěrové možnosti. „Řešíme případy nejrůznějšího zadlužení, ale půjčky a úvěry, které by si lidé pořizovali na nákup školních pomůcek právě v tomto období, se v naší poradně v podstatě nevyskytují,“ řekl deníku Metro Martin Kovalčík z Člověka v tísni, který se dluhovou problematikou zabývá. 

Méně prvňáků

108

Tolik tisíc školáků nastoupí letos poprvé do školních lavic. Je to přibližně o tři tisíce méně než v září 2017. Počet dětí, které nastupují do škol, se v posledních letech snižuje pravidelně. Předloni jich bylo 115 tisíc. Před třemi lety jich bylo přes 117 tisíc.

I on doporučuje, pokud už člověk sáhne po půjčce, ověřit si co nejvíc informací. Kromě Člověka v tísni lze využít k orientaci na trhu půjček třeba projekt navigátor bezpečného úvěru, který zpracovala Univerzita Karlova Praha.

Solidní poskytovatel půjček eliminuje ty, u kterých hrozí, že by svým závazkům nedostáli. „Pokud neprojdete naším schvalovacím procesem, pravděpodobně už máte problém a je dobré se obrátit například na Poradnu ve finanční tísni,“ upozorňuje ombudsman Home Creditu Miroslav Zborovský. 

Když už lidé po půjčce sáhnou, měli by financovat spíše vzdělání než potřeby do školy. „Půjčit si má smysl na delší školní zahraniční praxi, které jsou součástí výuky na některých školách,“ dodává Zborovský s tím, že by vždy mělo platit, aby lidé přemýšleli, jak potom výdaj splatí. Někdy se vyplácí s nákupem nespěchat. Většinu potřeb lze pořídit až poté, co rodiče dostanou seznam vybavení. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek