metro.cz

Dítě bez mobilu je nyní už rarita

  13:45
Rodiče na svých potomcích nešetří.
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Dobrý sluha a zlý pán. „To, že se nám nelíbí, když jsou děti přilepené k mobilu, nevyřeší zákazy nebo zabavování mobilů,“ říká Pavel Košek, který se ve Vodafonu zabývá digitálním rodičovstvím. Tedy tím, jak mají dospělí korigovat vztah dětí k internetu. Jak zjišťuje, rodiče si mu často stěžují na závislost svých dětí na mobilech a internetu. nočního klidu

„Když se ale zeptáte dětí, co jim vadí na rodičích, tak povědí úplně to samé,“ říká Košek. Že rodiče neustále sledují displej telefonů, reagují na vzkazy na sociálních sítích a dětem se nevěnují. Košek radí k vyváženému přístupu k mobilnímu světu a činnostem mimo internetovou sféru. To ale není podle něho snadné. Mobilní telefon dnes totiž provází děti doslova od kolébky.

On-line ve dne v noci

81 Podle zjištění mezi zákazníky spočítala Poštovní spořitelna, že tolik procent jejich dětí ve věku do patnácti let má vlastní mobilní telefon.

96 Tolik procent teenagerů ve věku od patnácti do sedmnácti let se připojuje na internet převážně přes mobil, 85 procent dětí všech věkových kategorií se takto připojuje denně. V roce 2010 se v Česku připojovalo na internet přes mobilní telefony jen 37 procent dětí.

„Většina dětí dostane svůj první mobil v první až třetí třídě základní školy,“ upozorňuje Monika Buřičová, mluvčí Poštovní spořitelny. V šesté třídě nemá vlastní mobilní telefon jen asi pět procent školáků. Ti, kteří dostanou mobil až v osmičce nebo devítce, jsou v dnešní době v podstatě raritním jevem. Spořitelna také zkoumala, kolik peněz děti provolají a prosurfují přes mobily. „Rodiče se snaží udržet tuto částku kolem dvou set korun měsíčně,“ říká Monika Buřičová.

Nejde však jenom o finanční kontrolu, přes kterou se snaží dospělí brzdit dětský pobyt především na internetu. Jak zjistil reprezentativní průzkum Masarykovy univerzity Brno, i s omezenými prostředky dnes prožije víc než pětina všech dětí denně víc než čtyři hodiny ve virtuálním světě. Pokud nemají dostatek dat, připojují se venku přes veřejné wi-fi. Těch je dost. Chytnout se dá na zastávkách, chytrých lavičkách, v okolí kaváren, škol a dalších institucích.

„Přitom před osmi lety, kdy jsme stejné údaje také zjišťovali, byl déle než čtyři hodiny na mobilním internetu jen zlomek dětí. „O víkendu se tento čas ještě prodlužuje, až na sedm hodin denně,“ říká David Šmahel z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Jen třetina dětí ve věku, kdy dostávají první mobily, si ale podle Šmahela dokáže ověřit, jestli je informace, kterou na internetu zjistily, pravdivá, nebo ne.

Dítě mohou na dálku kontrolovat mobilní aplikace

  • Vybízejí rodiče marně potomka, aby šel večeřet a on stále surfuje na mobilu? Přes speciální aplikaci mu mohou zablokovat přístup k internetu.
  • V porovnání s rokem 2010 se rodičovská kontrola toho, co jejich děti sledují na internetu, a možnost blokování nevhodného obsahu snížila podle Masarykovy univerzity Brno ze sedmnácti procent na deset.
  • Třetina českých rodičů podle toho, co uvádějí děti, s nimi o tom, co sledují a dělají na internetu, vůbec nemluví. S třetinou dětí se o tom rodiče baví jen výjimečně.
  • Sledovací aplikace typu Family Security umožňuje navolit například oznámení, že dítě odchází ze školy, a pak i to, že přišlo včas na trénink, na kroužek nebo ke kamarádovi či prarodičům.
  • Aplikace také mohou dětem blokovat stránky s nevhodným obsahem (pornografie, rasismus, gambling a jiné).
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek