metro.cz

Akvárium jako protiváha televize

  11:55
Akvárium doporučují nejen oční lékaři nebo psychologové.
Akvárium, designová součást interiéru | foto: akvaria-na-miru.czMetro.cz

Pohyblivý obraz. Právě ten nejvíc připomínají současná nástěnná akvária. Mají podobné rozměry, jejich tloušťka je jen o něco větší a v noci vám ještě posvítí na cestu. Instalace je snadná, údržba také a jejich „program“ se – na rozdíl od obrazu či televize nebo krbu – neustále mění. „Řada lidí, kteří se přijdou zeptat na akvárium, přiznává, že se rozhodují, zda si pořídí krb, nebo právě akvárium,“ uvádí Tomáš Macháček z pražské firmy Akvaria-na-miru.cz.

„Akvárium považuji za perfektní moderní náhražku koukání do ohně. Pozorovat klidné a pomalé dění mezi rybičkami přirozeně zklidňuje mozek a doslova zpomaluje mozkové frekvence. S pomalejším vlněním mozkových vln pomáhá i tmavě modrá barva, která v akváriích často dominuje,“ vysvětluje psycholožka Alžběta Protivanská. Na rozdíl od ohně, jenž klidnou atmosféru navozuje až po chvíli jeho vnímání, akvárium funguje hned. „Už jeho samotná instalace v místnosti přitahuje pozornost a alespoň na takové okamžiky přirozeně zklidňuje lidskou mysl,“ pokračuje psycholožka.

Instalaci a pozorování doporučují i lékaři z dalších oborů. Pohled na akvárium, je-li přiměřeně osvětlené, je také velmi zdravý pro oči. „Většina akvárií má zelené rostliny a sledování pomalu se pohybujících ryb mezi rostlinami a kameny je pro náš zrak relaxující,“ navazuje přednosta sítě očních klinik Pavel Stodůlka, světová kapacita a průkopník nových postupů laserových operací očí.

Na rozdíl od laiků je však Stodůlka také schopen vysvětlit, v čem konkrétně je sledování akvária zdravější než sledování televize. „Akvária bývají osvětlena světlem se spektrem podobným dennímu světlu. Světlo je navíc přirozeně rozptýleno odrazem ode dna a objektů ve vodě,“ přibližuje. Monitory elektronických zařízení navíc září přímo do oka a jejich světlo nebývá rozptýleno odrazy od objektů. Zvláště větší akvária vyžadují pohyby očí při sledování plujících ryb, což je pro oči přirozené a zdravé a oční svaly při pohybech očima zároveň oči masírují a stimulují tak jejich metabolismus.

Lékaři si zjevně příznivé působení akvárií – která ve své nástěnné nebo vestavěné podobě již nemají vůbec nic společného s malými akvárii z „pet shopů“ – uvědomují a sami si je pořizují.

„Máme mezi zákazníky řadu zubařů a psychologů či psychiatrů, kteří si akvária pořídili do čekáren, aby jemně uklidňovala jejich pacienty,“ potvrzuje Tomáš Macháček. Podle jeho zkušeností si nástěnná nebo vestavěná akvária pořizují často také právníci. Zájem je rovněž o sladkovodní i mořské vodní nádrže.

Autor: David Halatka Metro.cz
zpět na článek