metro.cz

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Budeme ekologičtí, ale ať to za nás zaplatí stát

  13:13
Šetrní k přírodě? Proč ne, ale něco za něco. To je náš přístup.

„Lidé se často mylně domnívají, že na šetrnější přístup k přírodě nemají, ale občas si jen špatně spočítají náklady a to, co pak ušetří, nebo si to nespočítají vůbec,“ komentuje problematiku Lukáš Hrábek, mluvčí české Greenpeace. Připouští ale, že současná ekonomická situace na trhu s bydlením tomu ne vždy nahrává.

„Menší, energeticky málo náročný dům se dá pořídit i na klíč kolem dvou a půl milionu korun,“ říká Hrábek. Jenže dražší než dům bývá často pozemek. Což podle něho investory nakonec odrazuje. „Každopádně dnes už ale na novostavbu, která by spadala do spodní energetické skupiny, nenarazíte,“ dodává mluvčí Greenpeace. Ekologické chování bychom mohli projevit i v automobilové dopravě. Jenže jen ani ne polovina Čechů je ochotná omezit individuální jízdy autem.

Pokud by Češi sáhli po elektroautě, odrazuje je vysoká cena, scházejí dotace státu. „A pokud neumožní elektrovůz rychlé dobíjení a dojezd jako klasický vůz, bude to záležitost omezené skupiny nadšenců a movitých lidí,“ říká Jan Plomer, odborník na elektromobilitu.

Jak prokázal nejnovější průzkum ING Homes and Mortgages mezi evropskými klienty v otázce energeticky šetrného bydlení, nedopadli Češi nejhůř. Přes čtyřicet procent souhlasí s tím, že pro ekologičtější domácnost by mohli udělat víc. Pokud by jim v tom nebránily okolnosti.

„Zajímavé je, že jednotlivci často naznačují že jim ‚jiní lidé‘ brání být ekologičtějšími. Mezi důvody, které lidem zabraňují dělat více, byl nejčastěji uváděn nedostatek finančních prostředků,“ vysvětluje Jessica Extonová, ekonomka zabývající se ekonomickým myšlením lidí. Týká se to i Čechů

V celoevropském srovnání si méně než Češi stěžují jen Turci. Dokonce takoví Lucemburčané, jedni z nejbohatších v Evropě, naříkají mnohem více než my, že na úspornější životní styl nemají dostatečně plné peněženky. Češi se domnívají, že kdyby stát víc přispěl na nejrůznější úsporná opatření, budou se rádi chovat k přírodě mnohem vstřícněji. Například dvě pětiny z nás by uvítaly, kdyby dostaly dotaci na energeticky úspornější domácí spotřebiče.

Po státu chceme, aby nešetřil za každou cenu

  • Osmdesát procent Čechů by uvítalo, kdyby jim solární panely z poloviny zaplatil stát.
  • Podle výzkumu katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Brno dává 79 procent Čechů přednost vodě z kohoutku před balenou.
  • Necelá třetina českých spotřebitelů je ochotná utrácet za ekologicky šetrné výrobky a ekologicky vyrobené věci. Jsou totiž dražší.
  • Biopotraviny kupuje podle zjištění CVVM jen pětina spotřebitelů.
  • Češi chtějí spořivý stát. Nejsou ale proti tomu, aby veřejná správa, když nakupuje nejrůznější věci, nehleděla jen na nejnižší cenu, ale upřednostnila také šetrnost výrobků.

Komentáře

zpět na článek