metro.cz

Na Dušičky nespěchají jenom pozůstalí, fofry mají i notáři

  12:12
Na majetek myslí nejvíc obyvatelé Brna. Uzavřeli nejvíc posledních vůlí.
Ilustrační snímek | foto: MP Most

Na hřbitovech je rušno už dva týdny před Památkou zesnulých. Zjistil to T-Mobile analýzou mobility během posledních předdušičkových víkendů. Zaměřil se na deset největších hřbitovů v Praze a krajských městech. „Měření prokázalo, že nejnavštěvovanější jsou pražské Olšany, následují ústřední hřbitovy v Olomouci a Slezské Ostravě,“ uvádí Filip Marek, expert mobilního operátora.

Zodpovědní Brňáci

20

  • Téměř tolik tisíc závětí sepsali Češi před notáři v loňském roce. Rekord drží notáři v Brně. Tam potvrdili bezmála čtyři tisíce posledních vůlí.

111

  • Tolik tisíc zemřelo loni v Česku lidí. V umírání se jedná o dlouhodobý trend. Čechů ročně zemře od 105 do 111 tisíc.

Před i po Dušičkách nemají napilno jen pozůstalí, ale i notáři. Zaznamenávají zvýšený zájem o včasné uspořádání majetkových poměrů. „Letos pravděpodobně sepíší přes dvacet tisíc závětí, což bude dlouhodobě nejvyšší počet,“ uvádí prezident notářské komory Radim Neubauer. Významný posun v odkazování majetku prostřednictvím notářských smluv zaznamenalo Česko po roce 2014, kdy vstoupil v platnost nový občanský zákoník. Zatímco rok předtím figuruje ve statistikách jen jedenáct tisíc závětí, následující rok jich bylo o šest tisíc víc. Nejvíc na sklonku každého roku.

Právě v období, kdy lidé při návštěvách hřbitovů o Dušičkách více bilancují minulost, důkladněji uvažují o tom, co bude po jejich odchodu z tohoto světa. Nával v kancelářích je ale už před Památkou zesnulých. V předposledním čtvrtletí letošního roku sepsali Češi bezmála pět tisíc posledních vůlí, do konce roku předpokládá Neubauer minimálně pět tisíc dalších odkazů, co s majetkem. Nejvíc práce měly loni notářské kanceláře v jihomoravské metropoli, hned za ní figuroval Středočeský kraj. Až na bronzové příčce skončili Pražáci.

V prvních řadách dědiců však nebývají vždy jenom nejbližší příbuzní. Stále víc Čechů uvažuje a pak skutečně odkáže svůj majetek nebo jeho část na dobročinné účely. Podle Koalice za snadné dárcovství považuje předat peníze nebo majetek nějaké organizaci za prospěšný čin asi třicet procent obyvatel. Například předloni získaly neziskové organizace okolo třiadvaceti milionů korun, převážně ve formě hotových peněz nebo nemovitostí. Nejúspěšnější je v tomto ohledu Výbor dobré vůle – nadace Olgy Havlové. Na její konto odkázali zemřelí nemovitosti, dary a autorská práva za dobu její existence více než sto milionů korun. Výjimečný byl rok 2014, kdy nadace obdržela dědictví za šedesát milionů korun.

Než sepíšete závěť

Je dobré znát největší úskalí.

  • Nesepíšete-li závěť vlastní rukou, vyžaduje její napsání bezprostřední přítomnost dvou svědků. Vůle sepsaná třeba na počítači může být neúspěšnými dědici úspěšně zpochybněna.
  • Dědit můžete nejen majetek, ale i dluhy zesnulého. Podle nového občanského zákoníku za dluhy nebožtíka ručí dědicové svým veškerým majetkem. Dříve to bylo jen do výše dědictví.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek