metro.cz

Kvůli falešným lékům zpřísní lékárny výdej

  6:50
Ve světě se prodají miliardy falešných léků. Chystají se důkladnější kontroly.
Ilustrační foto | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Lidé se nemusejí bát, že by dostali v lékárně nepravý medikament,“ říká Jakub Dvořáček, ředitel Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv. Přesto se lékárníci připravují na důležitou změnu v kontrole léků. 

V únoru totiž vstoupí v platnost unijní norma, která povinně zavádí nový systém ochrany před padělky. Ta má posílit ochranu legálních distribučních kanálů. I kvůli tomu, aby do nich nepronikly zfalšované a hlavně levnější a neúčinné léky, kterých celníci zachytí v celé Evropě ročně téměř třicet milionů. Falzifikáty se prodávají hlavně přes internet. V minulosti byl v nabídce nepravý lék na ptačí chřipku, pravidelně se objevují i napodobeniny viagry. Normu teď projednává Poslanecká sněmovna. Co přináší nového?

Výrobci léčiv už nyní zavádějí inovovaná balení s novými ochrannými prvky. „Jedná se o takzvaný 2D kód a přelepku pro kontrolu, jestli není balení narušené,“ upozorňuje na změnu Jakub Dvořáček. 

Pro lékárníky to znamená výdaje s novými kamerovými čtečkami 2D kódů. Vydání léků se časově prodlouží, údajně až desetkrát. „Každý lék bude nutné extra načíst,“ říká Martin Šimíček, lékárník z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. Pak se bude čekat na odezvu systému, který vydání schválí. Ten ale může označit jako falešný i lék, který bude mít jen špatně natištěný kód. Obsluha ho potom nesmí vydat. „V Německu, kde už tento způsob výdeje běží nepovinně několik let, je průměrná chybovost asi pět procent,“ upozorňuje Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory. 

Ročně projde rukama českých lékárníků více než dvě stě padesát milionů balení léků. Lékárníci požadují „vícepráce“ spojené s novým kontrolním způsobem kompenzovat od zdravotních pojišťoven. Bude to asi vyžadovat přijetí dalších zaměstnanců v lékárnách.

„S náběhem nového systému počítáme s jedním chybovým hlášením denně v každé lékárně,“ odhaduje Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv. K chybám může docházet i v souvislosti s tím, že se budou doprodávat léky ve starých obalech. Unie zavádí normu kvůli důkladnější ochraně unijního trhu s léky, který atakují především jihoasijští výrobci falešných léčiv. 

Ročně celníci zachytí téměř třicet milionů falešných sad, jedná se ale jen o zlomek celosvětové produkce. Nejvíc zfalšovaných léčiv končí v Africe a Jižní Americe. 

Lesklé a nebezpečné

  • Mezi hlavní producenty a vývozce zfalšovaných léků a potravinových doplňků se řadí Čína, Indie a Indonésie.
  • Falešné léky se vyrábějí například z mouky, cukru, ale také z nemrznoucích směsí a jedů. Falzifikáty vyrábějí často producenti drog.
  • Pro obalování potahovaných tablet kvůli „originálnímu“ lesku někdy používají stejné barvy, kterými se maluje značení na silnicích.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek