metro.cz
Surfujeme i v MHD | foto: MAFRA

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

  15:24
Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.

Mobil používáme až moc. Nebo to alespoň tvrdí letošní průzkum, který pro Huawei vytvořila společnost Ipsos. Podle výzkumníků je znakem nadměrného používání smartphonu četnost jeho kontroly. Se závislostí na něm bojuje téměř polovina Evropanů (49 procent), kteří jej kontrolují několikrát za hodinu. Deník Metro se proto vydal do ulic a pozoroval, kolik lidí se nedokáže od telefonu odtrhnout.

Nejprve jsme vyrazili do metra. Vyjeli jsme z I. P. Pavlova a vystoupili na Kačerově. V ranní špičce jsme stihli projít pět vagonů. V každém bylo zhruba pět lidí, kteří byli připojeni na internet. A to jsou v úseku metra mezi stanicemi Muzeum a Roztyly rychlá mobilní data k dispozici teprve pár týdnů.

„Může jít o nutkavé chování, které známe i u jiných závislostí. U většiny případů však může jít jednoduše o rostoucí neschopnost setrvávat v přítomnosti, být prostě sám se sebou,“ vysvětluje psychoterapeut Karel Fišer, proč lidé sahají po mobilu i v MHD.

Sociální sítě

  • K internetu jsou připojeny již čtyři pětiny českých domácností a počet Čechů, kteří používají sociální sítě, letos překročil padesátiprocentní hranici. V absolutních počtech to je 4,5 milionu osob starších 16 let. Vyplývá to z čísel, které včera zveřejnil Český statistický úřad.
  • Největší nárůst statistici letos zaznamenali v používání tabletu. „Meziročně vzrostl podíl domácností vybavených tabletem z 24 procent na 32 procent. Z domácností s dětmi má pak tablet více než polovina,“ uvádí předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček. 

Druhé pozorování jsme provedli v autobuse. V běžném pražském kloubovém voze SOR NB 18 sedělo v 9 hodin dopoledne 23 cestujících. Jedenáct z nich mělo v ruce telefon. Většinou šlo o lidi, kteří jeli sami. Našli se však i tací, kteří cestovali s někým, a přesto vytáhli z kapsy svůj mobil. Podle psychoterapeuta Fišera může být takové chování problém. „Nejzávažnější je bezpochyby závislost na internetu. To je nutkavá potřeba být on-line, kontrolovat e-maily, sociální sítě, seznamky, debaty, kdy bez ukojení této potřeby nastávají změny v chování, proměňuje se psychická i fyzická pohoda člověka. To může vést až k nesoustředěnosti, podrážděnosti či problémům se spánkem,“ říká Fišer.

Podle něj je proto důležité, aby lidé uměli na chvíli vypnout. „Poutačů pozornosti, reklam, zpráv a různých informací na nás působí stále víc. O to důležitější je vědomý pobyt bez podobných vjemů – digitální půst, pobyt v přírodě, procházky,“ radí Fišer. Schválně jsme se tedy vydali v sobotu odpoledne na cyklostezku mezi Radotínem a Černošicemi. Na procházce jsme potkali dvanáct lidí. Pět z nich s mobilem v ruce.

Poslední mini test mobilové závislosti jsme provedli na přechodu pro chodce. Během pěti minut jsme „načapali“ deset řidičů s mobilem. Tři během jízdy telefonovali, pět lidí drželo smartphone v ruce a dva řidiči vytáhli telefon v momentě, kdy zastavili na červené.

Že Češi používají mobil za volantem potvrzuje i nedávná statistika pojišťovny Generali. Podle ní více než polovina řidičů přiznává, že při řízení sahá po mobilu. Celých 11 procent také potvrdilo, že je mobil za volantem už někdy dostal do potíží. Policejní statistiky dokonce mluví ještě o horších číslech. Loni totiž každou pátou nehodu způsobil řidič, který se plně nevěnoval řízení. 

S mobilem do postele

73

Tolik procent Čechů se podle průzkumu společnosti Ipsos podívá v mobilu na internet hned po probuzení.

78

Tolik procent Čechů používá smartphone před spaním. Každý desátý Čech dokonce spí s telefonem po svým polštářem.

Komentáře

zpět na článek