metro.cz

Vánoční dluhy zamotají hlavu hned po Silvestru

  14:30
K výdělkům přispějí obchodníkům i dlužníci. Většina z nich ale potom nebude mít na splátky.
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Je to jako z reklamy nejmenovaného prodejce, kde žena tvrdí, že šla jen pro mandarinky a odešla v kožichu. Před Vánocemi se totiž chováme stejně jako dáma z plakátu a stojí nás to víc peněz. Plánujeme utratit třeba pět tisíc, nakonec ale utratíme o polovinu víc i dvojnásobek. Problém mají především ti, kteří na dárky nemají nebo mají jen málo peněz, ale vábení rolniček a koled neodolají. Vrhnou se do náruče všem, kteří jim nabídnou možnost vypůjčit si.

Impulzivně podléháme vábení „vánočních“ peněz

„Letos nás překvapil rozdíl mezi tím, co si lidé plánují, že koupí, a kolik za to utratí a jaká je pak realita,“ říká David Šmejkal, ředitel Finanční poradny při finanční tísni. Poradna si letos dala zpracovat, jak budou letos Češi financovat Vánoce, a také porovnávala čísla z těch minulých. Podle ní k vyšším než plánovaným útratám přispívá i všeobecná euforie kolem dobré kondice ekonomiky a růst platů.

Dluhy za dárky

70

  • Tolik miliard korun si letos podle odhadů napůjčují Češi na vánoční dárky.

5000

  • Tolik korun hodlá utratit třetina Čechů za vánoční dárky.

63

  • Tolik procent lidí si půjčí peníze osobně, přímo v bance nebo obchodech. Zbylých 37 procent přes internet.

„V průměru letos chtějí lidé utratit necelých šest tisíc korun, podobné to bylo i v minulosti, ale z minulosti víme, že to bylo kolem osmi tisíc,“ uvádí Šmejkal. Právě skutečnost, že si pak třeba přímo v obchodě koupí něco, co vůbec nechtěli – a na co ani neměli – vede k tomu, že si na dárky půjčí. „Lidé se pak chovají impulzivně, proto si často vyjednají půjčku přímo v prodejně,“ dodává Šmejkal. To vede k tomu, že si většinou pořádně neprostudují podmínky.

Už v lednu si dlužníci rvou vlasy

„Vlna půjček se oproti celému roku až zdvojnásobuje v listopadu a prosinci,“ uvádí poradce David Šmejkal. Ale hned po Novém roce roste počet volajících na poradenské finanční linky až o třetinu. Dlužníci totiž hned v lednu, nejpozději v únoru, zjišťují, že nemají ani na první splátku. „Pak víte, že je pořád hodně lidí, kterým schází základní povědomí o rodinném rozpočtu,“ komentuje problematiku Viktor Vodička, ředitel Sdružení českých spotřebitelů. Lidé si totiž nedokážou spočítat, jaké jsou jejich celkové měsíční výdaje a jestli i relativně nízká měsíční splátka už nepřekročí to, co musí každý měsíc zaplatit.

Zadlužuje se pětina Čechů

To, proč nakonec utrácíme víc, než jsme počítali, vysvětluje i rozdíl mezi tím, za co utrácet plánujeme a za co pak opravdu platíme. „Před Vánocemi chtějí lidé nakupovat jako dárky hlavně oblečení, kosmetiku, hračky nebo kosmetiku,“ vysvětluje Vodička. Až na čtvrtém místě je v plánech elektronika. Jenomže jsou to právě mobilní telefony, televize a počítače, které pak ve vánočních útratách figurují vždy na prvním místě, a také na ně si nejčastěji půjčujeme. Navíc elektronika je dražší než původně plánované kosmetika nebo svetry.

Na Vánoce se pravidelně zadlužuje asi pětina Čechů, polovina z nich patří mezi rizikové klienty. Hlavně proto, že tito lidé už mají dvě nebo tři další půjčky. Často si berou půjčky i na splácení vánočních dluhů. „Nejhorší je, když strčí hlavu do písku a přestanou splácet úplně,“ dodává Vodička ze sdružení spotřebitelů.

Lidé si půjčují i proto, aby si na Vánoce koupili víc pití

  • Jen šest procent Čechů si chce letos na Vánoce půjčit. Realita ale bude třikrát vyšší.
  • Šedesát procent Čechů si půjčuje na dárky maximálně do deseti tisíc korun.
  • Reklama na půjčky platí nejvíc na mladé lidi. Starší lidé jsou opatrnější.
  • Nejvíc dlužníků, včetně těch, kteří mají více závazků hlavně na spotřební zboží, je ve věkové kategorii 45 až 54 let.
  • Lidé si před Vánocemi půjčují také na to, co spotřebují rychleji, než budou splácet. Třeba na relaxační pobyty nebo aby si nakoupili víc alkoholu.
  • Každý pátý Čech má zkušenost s předvánočním půjčováním peněz. Průměrná hodnota půjček byla loni téměř osm a půl tisíce korun.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
Témata: Splátka, kosmetika
zpět na článek