metro.cz

Videorozhodčí pomáhali při více než 60 ligových zápasech. Někdy i výrazně

  8:33
Poprvé se systém VAR, jak se označuje projekt videorozhodčího, objevil v české nejvyšší soutěži před rokem, konkrétně 3. prosince. V on-line režimu byl použit při duelu Sparty s Mladou Boleslaví (3:0). A po dvanácti minutách potvrzoval šéf projektu videorozhodčích Roman Hrubeš gól Sparty.
VYDRŽTE, MÁM HOVOR. Fotbalový rozhodčí Pavel Julínek komunikuje s videorozhodčím během ligového utkání Plzně se Spartou. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Ještě před zápasem řekl předseda Ligové fotbalové asociace (LFA), která ligu řídí, Dušan Svoboda, že je to důležitý krok pro posílení důvěryhodnosti profesionálního fotbalu. „Ale nemůžeme od zapojení videorozhodčího čekat zázraky,“ prohlásil Svoboda a dodal: „Primárním cílem je odstranit zjevné a fatální omyly, které mají zásadní dopad na výsledek utkání.“

Hned na jaře se v projektu pokračovalo. V minulém ligovém ročníku byl videorozhodčí vždy jen na jednom utkání z celého kola, letos už je to díky přenosům O2 TV na třech zápasech. Neplatí to ale stoprocentně. Bilance hovoří o tom, že za 17 odehraných kol byl videorozhodčí k dispozici na 49 zápasech. Ne vždy je totiž k mání přenosový vůz, který využití systému VAR umožňuje.

Nejvíce je právě i zásluhou zmíněných přenosů VAR v akci při zápasech Slavie, Sparty a Plzně. Právě v tom vězí částečně problém, že se na video nedá spolehnout v každém ligovém zápase a některé týmy na to mohou doplácet. „Výroba jednoho přenosu stojí 150 až 200 tisíc korun. V tuhle chvíli je to pro nás zásadní limit,“ uvádí Svoboda, že hlavním problémem je nedostatek financí.

Ve Fortuna lize se prakticky po každém kole diskutuje, jak do některých zápasů zasáhl videorozhodčí. Nutno říci, že často velmi správně. Tak namátkou, za posledních pět ligových kol vyčetla Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR sudím desetkrát chybu, kterou napravil až VAR. U zápasu Baníku Ostrava s Plzní ve 14. kole dokonce rozhodčí Zbyněk Proske neuposlechl rady kolegy u videa Miroslava Zelinky na přezkoumání penaltové situace a musel se za týden u komise obhajovat. Po minulém víkendu se hodně hovořilo o přešlapech Radka Příhody v utkání Slovácka se Spartou.

Zdržení pro přezkoumání sporných situací je v průměru 115 sekund, tedy necelé dvě minuty. Systém VAR dohlížel od zavedení v Česku na 64 zápasů, zmíněných 49 během podzimu a vyškolení odborníci u videa prověřovali více než 230 situací. Ve více než 20 případech doporučili hlavnímu sudímu na hřišti změnu jeho verdiktu, nejčastěji šlo o faul v pokutovém území, tedy penaltový zákrok. Právě odpískaných penalt přibylo, za 17 kol jich rozhodčí nařídili 50!

Projekt videorozhodčích má ale stále také řadu nedostatků. Například nedostatečný počet vyškolených sudích. I proto šéf Komise rozhodčích Jozef Chovanec využil kontaktů Dagmar Damkové, která je členkou těchto komisí v UEFA a FIFA, a v říjnu uspořádali školení za účasti mezinárodních odborníků. V Česku přednášel například Polák Pawel Gil, který byl u videa také na mistrovství světa v Rusku, nebo Ital Nicola Rizzoli. „V lize jsem viděla situace, které sudí řešili úplně jinak, než by měli. Řekla jsem si proto, že zkusíme naše rozhodčí ještě více vzdělat a dát jim to nejlepší, co můžeme,“ komentovala tento krok Damková. Ke školení došlo jen několik dní poté, co Chovanec navrhl odvolání Romana Hrubeše ze své komise a výkonný výbor mu vyhověl. LFA se pak ale za Hrubeše postavila a ten je tak i nadále garantem projektu videorozhodčích u nás.

Poslední zprávy z tohoto týdne hovoří o tom, že VAR bude využit také při jarní části Ligy mistrů. UEFA chce navíc nastavit jasnější pravidla pro zásahy videorozhodčího. „Chceme, aby všechno bylo jasné a konzistentní. Plus je potřeba fanouškům, hráčům a trenérům všechno pořádně vysvětlit,“ doplnil k tomu šéf komise rozhodčích UEFA Roberto Rosetti. 

Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek