metro.cz

Lékaři bijí na poplach. Pětina Čechů, které vyšetřili, nemá plíce v pořádku

  13:53
Strašák chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) obchází Česko. Nevyléčitelná nemoc, která bez léčení skončí udušením a jíž trpí převážně kuřáci, se dá výrazně zbrzdit. Pacient se to ale musí včas dozvědět. K tomu posloužila loňská akce v rámci Světového dne CHOPN, kdy si lidé nechali zkontrolovat plíce specializovanými lékaři.
CHOPN je nejčastěji důsledkem kouření tabáku. | foto: Archiv

Výsledky mnohé nepotěšily. Více než dvaceti procentům lidí z 1500 vyšetřených pneumologové potvrdili buď přímo CHOPN, nebo jiné plicní potíže. Je to skoro dvojnásobek proti vyšetřením z předloňska. Do vyhledávání se zapojili i praktičtí lékaři, měli by zjišťovat, jak jsou na tom jejich pacienti. Plicaři si od toho slibují, že se podaří podchytit víc nemocných v časném stadiu choroby.

„I bez pacientů, které pošlou praktici, máme zhruba případ denně,“ potvrzuje Václava Bártů, pneumoložka z pražské Polikliniky Budějovická. Podle ní dvě třetiny lidí s CHOPN o svém onemocnění vůbec neví. Proti nim totiž hraje čas. „Když totiž kouříte denně dvacet cigaret, projeví se to až po dvaceti letech,“ připomíná Bártů. Teprve pak přicházejí první signály jako dušnost nebo těžké kašlání.

Podobně jako obstrukční plicní nemoc trápí Čechy stále se zvyšující chronické srdeční selhání. V Česku jím trpí téměř čtvrt milionu obyvatel a je nejčastějším důvodem hospitalizace lidí nad 65 let. I v tomto případě je jedním z hlavních faktorů nemoci kouření. Přitom je řada příznaků, které, když je nemocný nepodcení, mohou vést k úspěšné léčbě a nemuselo by se na to přijít až při hospitalizaci. Například otoky nohou, dušnost, výrazný růst váhy a časté bušení srdce.

Půl milionu pacientů

  • Půl milionu pacientů CHOPN u nás trpí odhadem 300 tisíc lidí. Většina z nich o tom neví. Dalších 230 tisíc nemocných postihuje chronické selhání srdce.
  • Do dvouletého projektu hledání CHOPN, který odstartoval v lednu 2018, se zapojilo 140 praktických lékařů a dalších 30 specialistů z plicních ambulancí.
  • Náklady na hospitalizaci pacientů s chronickým selháním srdce vyjdou zdravotnictví asi na osm miliard korun ročně. Každým rokem skončí v nemocnici na 5 až 10 dní čtyřicet tisíc lidí.

„Náklady na pacienta se pak pohybují kolem 85 tisíc korun,“ připomíná Aleš Linhart, přednosta Kliniky kardiologie a angiologie pražské VFN. Češi spoléhají na dokonalé léčebné metody i na to, že lékař za ně všechno vyřeší. „Pane doktore, řekněte mi, co mám dělat, postarejte se o mě, ať jsem v pořádku. Takhle to nefunguje,“ varuje přední kardiolog a zmiňuje, že péče o zdraví je především záležitost jednotlivce. Nemocní hřeší i na to, že když se jejich stav zlepší, přestávají často brát předepsané léky a hrozí jim, že je selhání srdce postihne znovu.
 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek