metro.cz

Opilce na našich sjezdovkách policie kontrolovat nemůže

  14:45
Příležitostí dát si pivo nebo panáka je na sjezdovkách a v jejich blízkosti víc než dost.
Ilustrační snímek | foto: Lubomír AnčinecMF DNES

Kolik úrazů na lyžích způsobí alkohol? Statistiky v podstatě neexistují. „Evidenci úrazů lyžařů si nevedeme. Jsme přetíženi nesmyslnou administrativou, ze zdravotníků se stávají administrativní krysy místo toho, aby se věnovali pacientům,“ říká pro deník Metro ředitel jilemnické nemocnice Jiří Kalenský. Právě v těchto dnech mají plné ruce práce. Sem vedle nemocnice ve Vrchlabí svážejí zraněné lyžaře z krkonošských svahů. Kolik z nich ale bouralo kvůli alkoholu, se neví. „Podezření na alkohol bezdůvodně nesledujeme. To jen v případě žádosti policie, která chce toxikologické vyšetření,“ dodává ředitel nemocnice Kalenský.

Stejně na tom jsou ve Vrchlabí. „Standardně odběry krve u zraněných lyžařů nebo snowboardistů kvůli podezření na alkohol neprovádíme,“ tvrdí Petr Jindra, lékařský náměstek vrchlabské nemocnice a šéflékař Medical Pointu ve Špindlerově Mlýně.

Nejvíc trpěly klouby

7588

  • Tolik úrazů na horách evidovala v loňské zimní sezoně horská služba na českých horách. Přes 4300 případů připadlo na sjezdové lyžování.
  • 2940 úrazů se týkalo poranění kloubů, 2302 bylo zhmožděnin a 1782 zlomenin.

Občas se mezi lyžaři traduje, že opilce může na sjezdovkách lovit i policie. „Že bychom pořádali něco jako Akce Kryštof na svazích, to ne,“ přibližuje Jiří Čížkovský, mluvčí policie v Královéhradeckém kraji, pod který Krkonoše patří. Kontrolovat preventivně lyžaře nelze, nejedná se o provoz na pozemních komunikacích jako u motorových vozidel. Sjezdovka je v podstatě totéž co chodník před hospodou. „Lyžaře mohou policisté kontrolovat jen v případě, že se pohybují v místech, kam je vstup zakázaný. Tam může být součástí kontroly také dechová zkouška,“ připomíná pro deník Metro mluvčí královéhradeckých policistů Čížkovský. Policisté také provádějí dechové zkoušky v případě, že jsou přivoláni k těžkému úrazu na lyžích. Když má například horská služba podezření, že je viník nehody opilý. Musí však policii přivolat. Děje se to i kvůli záznamům pro pojišťovny. kácení

Možnost kontrolovat alkohol v těle nemá na horách ani horská služba. „Nejsme totiž represivní složka, nemáme k tomu ani vybavení,“ uvedl pro deník Metro Radek Zeman, mluvčí horské služby. Dodává, že k tomu nemůže ani nutit policisty. „I kdyby tam měřili, nemohou s tím nic dělat. Není jediná vyhláška, která by nějak omezovala ježdění na sjezdovkách na lyžích, snowboardu nebo sáňkách s alkoholem v krvi,“ říká mluvčí horské služby Zeman. Členové horské služby nemohou dát podezření na opilost ani do hlášení o úrazech. „Pokud by totiž třeba pojišťovna odmítla plnění nebo ho nějak snížila, dotyčný by se úspěšně bránil, že na to není jediný důkaz, když alkohol nikdo nezměří,“ upozorňuje Zeman.

Za opilost na sjezdovce hrozí v Česku až 50 tisíc korun

  • Před sedmi lety vzbudil poprask průzkum Pojišťovny Direct. Podle ní většina Čechů lyžuje s alkoholem v krvi.
  • Podle průzkumu si dvě až tři skleničky dopřeje polovina mužů a třetina lyžařek.
  • Nejoblíbenějším lyžařským nápojem je svařené víno, především mezi lyžařkami.
  • Sedm z deseti lyžařů si dá alkoholický nápoj pro zahřátí.
  • Ve správním řízení může provinilec, zdokumentuje-li to přivolaná policie, dostat pokutu až 50 tisíc korun.
  • V zahraničí mohou skipatroly udělit opilému lyžaři pokutu ve výši desítek eur.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek