metro.cz

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

  12:20
Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.
Bydlení (ilustrační foto) | foto: freeimages

Single aneb život samostatný. Ne vždy je to životní volba. Lidé často žijí sami také proto, že je to nejlevnější varianta. Týká se to nejen mladých, ale i starších, například lidí po rozvodu. Jedním z ukazatelů tohoto životního stylu je v současnosti realitní trh. V novostavbách stále víc stoupá poměr velkých a malých bytů ve prospěch těch menších. U některých stavebních firem tvoří prodej minibytů až čtvrtinu ze všech prodejů.

Minibytů přibývá

Je to zásadní rozdíl proti bytové výstavbě ještě v 90. letech minulého století. Tehdy malé byty 2+kk tvořily v bytových domech jen výplň prostoru k těm tří- až čtyřpokojovým. Teď je to zcela naopak. Developeři nyní sázejí hlavně na singles.

Osamělí Švédové

51

  • Tolik procent jednočlenných domácností najdete v současnosti ve Švédsku. Seveřané tvoří největší podíl singles domácností v Evropě. Češi jsou s 30,8 procenta lehce pod evropským průměrem, který představuje 33,6 procenta jednočlenných domácností. Nejkolektivněji žijí v rámci Evropské unie Malťané. Tam má totiž single domácnost jen pětina obyvatel. Družnější než my jsou ještě Slováci s 22,5 procenta.

„Předloni tvořil podíl singles klientů už téměř 34 procent,“ přiznává Marcela Fialková, mluvčí Central Group. V některých specifických projektech tohoto developera pak tvořili „samotáři“ téměř polovinu majitelů nových bytů. „Před devíti lety bylo ale zastoupení této skupiny jen dvaadvacet procent,“ říká Marcela Fialková. „Některé naše aktuální projekty jsou vysloveně zaměřeny na garsonky,“ doplňuje developerské trendy Fialková. Důvod je nasnadě. Rostoucí ceny.

Před deseti lety přitom příjmy singles i s hypotékou stačily na byty 2+kk o velikosti kolem 55 metrů čtverečních. Stály kolem tří milionů, tedy jako nyní 1+kk. To už neplatí, takové byty se v Praze prodávají za pět až sedm milionů korun, v krajských městech to není o moc lepší. K astronomickým cenám se navíc přidaly přísnější podmínky pro poskytování hypoték, které nastavila už loni ČNB. Singles, kteří jsou chápáni jako relativně movitá klientela, tak v současnosti ufinancují většinou maximálně garsonku do pětatřiceti metrů čtverečních nebo ještě menší. Jejich ceny se blíží ke čtyřem milionům korun.

Spoludlužník? Riziko

Bez úspor to nejde

780

  • Tolik tisíc korun musí mít naspořeno každý, kdo si chce v hlavním městě koupit byt 1+kk v ceně kolem 3,6 milionu korun. Musí také mít hrubý příjem téměř 36 tisíc korun. Teprve potom mu banka pravděpodobně přizná hypotéku. Při úrocích kolem tří procent bude třicet let měsíčně splácet téměř 12 tisíc korun.

„Pro singles změněné podmínky znamenají, že jejich příjem musí být natolik vysoký, aby hypotéku zvládli sami,“ komentuje situaci Lucie Bilá, ředitelka realitní kanceláře Century 21 General. Pro řadu žadatelů sen o vlastním bytě zůstane snem. Pokud ho chtějí zhmotnit, jednu možnost mají.

„Vylepšit si nějak situaci, tedy poměr splátek k příjmu, v případě samotného žadatele o hypotéku lze vyřešit jen spoludlužníkem úvěru,“ připomíná mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová. Takový ručitel nastupuje na scénu ve chvíli, kdy majitel hypotéky přestane splácet. „Má stejné povinnosti jako dlužník,“ upřesňuje Lucie Bilá z Century 21. Do role spoludlužníka se však nikdo nepohrne. Vystavuje se totiž nebezpečí případné exekuce za neplatiče a sám si navíc nemůže vzít úvěr.

Počet lidí žijících v jednočlenných domácnostech se u nás pohybuje mírně nad třiceti procenty. Jedná se ale o všechny věkové kategorie, počítají se do toho i ovdovělí senioři.

Singles momentálně tvoří silnou skupinu zákazníků

  • Single nejčastěji popisují jako člověka žijícího bez partnera, ve věku od 25 do 40 let.
  • Někteří developeři označují jako singles zákazníky do 35 let věku.
  • Ve větších městech představují „samotáři“ až polovinu zákazníků při nákupu bytů.
  • V nájemním bydlení žije v Česku asi pětina obyvatel. Kolem 65 procent bydlí ve vlastním domě nebo bytě, případně v družstevním bytě. Je to jeden z nejvyšších podílů v Evropě.
  • Do singles trendů se počítají i lidé, kteří žijí v páru, ale každý ve svém vlastním bytě. Ti se nazývají „mingles“.
  • Samostatné bydlení volí častěji muži, třikrát víc než ženy. Nejvíc jednočlenných domácností je u nás v Pardubickém kraji, v Praze asi desetina.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek