metro.cz

Cestující v MHD jedí spíš k večeru. Frčí fast foody

  14:42
Jídlo a pití je v tramvajích i v metru zakázáno čtvrt století. Pokuty padají jen zřídka.
EVO 1 | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Pizza, hamburgery, kebab i různé druhy obložených baget. To jsou jídla, která se v pražské hromadné dopravě pojídají nejvíce. Podle šéfa místních revizorů Pavla Kurky je totiž „v módě“ především večerní a noční pojídání, za které však, stejně jako kdykoliv během dne, hrozí cestujícímu pokuta.

„Revizor má v takovém případě povinnost vydat cestujícímu pokyn, aby přestal porušovat přepravní podmínky a buďto jíst přestal, nebo dopravní prostředek opustil. V opačném případě pak může uložit pokutu čtyři sta korun,“ říká pro deník Metro Kurka. Pokuty ale padají minimálně, protože lidé obvykle jídlo buď před příchodem revizora včas zandají, nebo tak učiní na jeho výzvu.

Pokuta v Brně

500

  • V jednotlivých českých městech se liší jen samotná výše pokuty. Třeba v Brně zaplatíte za pizzu či burger v tramvaji o stokorunu víc než v hlavním městě.

Ve smluvní přepravních podmínkách v hlavním městě je ustanovení o zákazu konzumace jídla a pití v přepravních prostorách uvedeno již od roku 1994. Ovšem ani přibližnou statistiku, kolik cestujících si při cestě MHD denně vychutnává zakázanou svačinu, nevede ani pražský dopravní podnik (DPP), ani žádný z větších dopravců českých měst. Protože na cestující v drtivé většině případů zabere napomenutí od revizora či řidiče, není podle DPP k dispozici ani počet pokutovaných.

Ve vozidlech MHD v Ostravě je zakázáno konzumovat potraviny, poživatiny a nápoje, které by mohly znečistit oděv ostatních cestujících. Podobné věty jsou v přepravních podmínkách také ve Zlíně nebo Olomouci.

Ve vlacích, dokonce také v těch, které patří do systému pražské integrované dopravy, se může jíst a pít bez omezení. České dráhy konzumaci jídla a pití nijak nelimitují. Podle některých revizorů ale díky přechodům z vlaku na tramvaj či metro cestující zapomínají konzumaci ukončit. Tento předsudek vyvrací Kurka, který o této teorii slyšel od deníku Metro poprvé.

Novinka ve Vídni

  • Na všech linkách vídeňského metra od poloviny ledna platí absolutní zákaz konzumace jídla a pití. Cílem je především odstranění zápachu ve vozech i snížení částek vynaložených na úklid.
  • Od června letošního roku by měla za porušení zákazu jídla a pití ve vídeňském metru hrozit pokuta ve výši až padesát eur (v přepočtu zhruba 1300 korun). Zpočátku však bude místní dopravní podnik hříšníky se svačinami v rukou pouze napomínat.
  • Podle mluvčí zahraniční kanceláře města Vídně Barbory Benešové se zákaz osvědčil už na jedné z hlavních linek U6, kde začal platit začátkem září. „Zákaz konzumace jídla byl cestujícími přijat pozitivně. Od září do konce roku 2018 bylo na nařízení celkem upozorněno pouze 88 pasažérů, což je při počtu 250 tisíc cestujících za den zanedbatelné číslo,“ doplňuje Benešová.
  • „Devadesát procent pasažérů to dodržuje,“ uvádí vídeňský dopravní podnik. Na jaře má pak vyhodnotit, jak se osvědčilo rozšíření opatření na celé metro. Kontrola zákazu bude vyžadovat zvýšení počtu členů ostrahy v metru ze současných 60 na 80 do konce tohoto roku a na 120 do konce příštího roku.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek