metro.cz

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

  14:05
Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.
V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také film Schindlerův seznam. | foto: Arks Foundation 

Do dvou let se mají na místě, kde Oskar Schindler zachraňoval za druhé světové války Židy před smrtí, objevit první části budoucího památníku Schindlerovy archy, šoa a Löw-Beerovy textilky.

Daniel Löw-Beer

  • Jeden z potomků textilních podnikatelů meziválečného Československa, pravnuk Arnolda Löw-Beera, který byl jedním z posledních továrníků v Brněnci.
  • Muž žijící ve Švýcarsku založil Nadační fond Archa, který má za úkol zachránit a vybudovat památník Schindlerova archa na místě bývalé továrny.

K tomu je ale ještě dlouhá cesta. V Brněnci je aktuálně stále velmi znečištěná půda a celá oblast někdejší továrny je zpustošená. Nadační fond Archa tak shání prostředky k tomu, aby se povedlo toto historicky význačné místo zachránit. Jen na zabezpečení základní stavby a ekologické čištění bude potřeba zhruba sedm a půl milionu korun.

„Jsou před námi tři kroky. Nejdříve záchrana toho, co zbylo, následně úklid a pak teprve budování,“ uvádí výkonný ředitel Nadačního fondu Archa František Olbert. Ten místo dobře zná, v někdejší textilce totiž pracoval už od roku 1977. Před devíti lety ale byla zbourána a areál také kvůli složité majetkové situaci chátral. Část půdy je kontaminovaná různými látkami.

Archa na celém projektu spolupracuje třeba i s nadací USC Shoah Foundation. Její zástupce Martin Šmok je rád, že v Schindlerově arše bude také vzdělávací složka. „Vzdělávací element zde nebude něco, co se přilepí k existující budově, ale bude vznikat průběžně. Nebude to vzdělávání založené na sentimentu a pláči, ale bude to vzdělávání současné. To se může odehrát prostřednictvím svědectví pamětníků z našeho digitálního archivu,“ zmiňuje Šmok.

Promítat se zde bude také slavný film Stevena Spielberga Schindlerův seznam, který získal sedm Oscarů. Paradoxně se netočil v Brněnci, ale v Polsku. „Film bude důležitou součástí archy, ale chceme podávat historické souvislosti, ne Oskara Schindlera glorifikovat. Vím, že byl kontroverzní muž,“ říká Daniel Löw-Beer. V muzeu bude také připomínka díla spisovatele Arnošta Lustiga.

Cítím se tu znovu jako doma, říká Daniel Löw-Beer

Potomek někdejších továrníků z první republiky chce oživit místo, kde se psaly dějiny. V rozhovoru pro Metro mluvil Daniel Löw-Beer o svém neskromném plánu na vybudování muzea.

Kdy jste se rozhodl založit Nadační fond Archa?

Byl jsem v prostorách továrny mnohokrát od roku 1999, ale před dvěma lety byla naše rodina oficiálně pozvána do Brna, do vily Tugendhat. Tam jsme se potkali s místními lidmi a navázali nová přátelství. Znovu se tak tady cítím jako doma. Loni jsme pak začali pracovat na velkém plánu.

O historii areálu v Brněnci jste tedy věděl už dříve?

Ano a je opravdu dlouhá. Jen u továrny činí přes sto padesát let. A je potřeba ji ukázat v chystaném muzeu. Jde o historii Židů, Československa i Evropy.

Znal se váš pradědeček Arnold s Oskarem Schindlerem?

Neznali se. Naše rodina musela továrnu opustit v roce 1938, kdy jim ji nacisti zabavili. A Schindler tam přišel až o pár let později. Naštěstí nakonec udělal dobrou věc, když zachránil 1200 Židů.

První část muzea chcete otevřít už za dva roky. Je to reálné, když je areál v bídném stavu? A kolik peněz budete potřebovat?

První věc je zachránit budovy a místo. Pak chceme sehnat silné partnery, abychom mohli muzeum vybudovat. Celkově budeme potřebovat asi tři miliony eur. Chceme být jedním z nejslavnějších muzeí na světě. Důležití ale budou hlavně návštěvníci. Když se zastavíte v Brně, už to máte jen 45 minut cesty, z Prahy to trvá pod dvě hodiny. 

Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek