metro.cz

Nonstop lékáren je v zemi jen deset

  14:45
Deník Metro zjišťoval, jak je na tom Česká republika s lékárnami.
Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Trápí vás rýma či bolest hlavy? Budete hledat jednu z 2755 lékáren, které v Česku fungují. Deník Metro spojil síly s analytiky projektu Česko v datech, aby spočítal, jak si tuzemsko stojí v dostupnosti medikamentů v ulicích měst.

Svou vlastní apatyku má podle nejaktuálnějších dat z prosince loňského roku celkem 858 českých obcí, tedy téměř čtrnáct procent z nich. „Samo o sobě toto číslo asi příliš jasnou představu nedává, pro představu si ale řekněme, že v celé Česku se nachází přesně 6 253 obcí (z toho 205 obcí s rozšířenou působností).

Na druhou stranu, pohotovostních lékáren, které by fungovaly 24 hodin denně sedm dní v týdnu, je v celé zemi pouhých deset,“ říká pro deník Metro Petra Konečná, která se coby konzultantka společnosti Deloitte na analýze podílela.

Nejvíce lékáren je nepříliš překvapivě v českém hlavním městě, konkrétně 333. Přes stovku se pak dostanou ještě v Brně se 138 lékárnami a průměru se vymyká i Ostrava s 92 lékárnami. Další krajská města se pak v závislosti na velikosti pohybují mezi patnácti provozovnami v Jihlavě a jedenapadesáti lékárnami v Plzni.

„Na druhou stranu i poměrně velké obce mohou zůstat bez lékárny. Tou vůbec největší je Chlumec v okrese Ústí nad Labem se zhruba 4 430 obyvateli a stejně na tom jsou Vejprnice v okrese Plzeň-sever a Dětmarovice v okrese Karviná s více než 4 200 obyvateli,“ dodává Konečná.

V případě okresů vedou v počtu lékáren Praha a Brno-město. Nejméně jich naopak najdeme v okrese Jeseník. Paradoxně nejméně obyvatel na jednu lékárnu připadá v okrese Prachatice (2 540), v čemž ale hraje svou roli nižší hustota osídlení na Šumavě. Například Prachatice jsou okresem s třetím nejnižším počtem obyvatel v Česku.

V Hradci Králové, což je spolu s Brnem jediné město, kde u nás lze studovat farmacii, připadá na jednu lékárnu rovněž méně než 3 000 obyvatel. Na druhé straně žebříčku počtu obyvatel připadajících na jednu lékárnu by se umístily okresy Most, Chomutov a Plzeň-sever.

„V každém z našich okresů je pak alespoň jedna lékárna otevřená v sobotu. A pouze ve dvou - Praha-západ a Rokycany - nenajdeme lékárnu otevřenou v neděli. V těchto konkrétních případech je to ovšem dáno těsnou blízkostí krajských měst Prahy, respektive Plzně,“ vysvětluje Konečná.

Když nás rozbolí zuby nebo hlava uprostřed noci a nebudeme mít doma žádné léky, šanci je koupit dostaneme jen na několika málo místech. Pohotovostních lékáren fungujících i v noci je v Česku celkem pouze čtrnáct. Polovina z toho v Praze, dvě v Plzni, po jedné pak v Brně, Ostravě, Olomouci, Hradci Králové a Českých Budějovicích. Většinou jde o lékárny fungující v rámci místních nemocnic.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek