metro.cz

Větší foto
Žáci základní školy ve Frýdlantu se učí psát novým typem písma Comenia Script od výtvarnice Radany Lencové. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Proti zjednodušenému psaní brojí spíše rodiče než učitelé

  9:44
Staré psací písmo už neodpovídá 21. století. Před devíti lety se začalo zkoušet nové.

„Nemůžete dělat standard podle těch nejméně šikovných,“ myslí si brněnská kaligrafka Nikola Klanicová, když se jí zeptáte na tendence ve zjednodušování psacího písma. Přirovnává to k vytvoření školy, která se přizpůsobí těm nejslabším uchazečům o studium. „Velké obsahuje malé, ale malé neobsahuje velké,“ připomíná kaligrafka zenovou poučku. 

Trojí změna

1932 

V tomto roce bylo v českých školách oficiálně zrušeno kaligrafické (krasopisné) psaní. 

1958 

Před 61 lety vyšla Metodika psaní od pedagoga Václava Pence. Ten dosavadní písmo zúžil. Další revizí v 20. století bylo v 80. letech přiblížení velkých M, N a A malým písmenům.

Nový druh psacího písma Comenia Script vyzkoušelo v roce 2010 nejdřív kolem třiceti škol, po jeho testování ho zavedly další desítky základních škol. Ale i téměř deset let po zavedení ho pro výuku psaní využívá odhadem asi jen pět procent školských zařízení. V českém školství se tak paradoxně, poprvé v dějinách, používají dva typy psacího písma. Původní spojité, kterým píše většina populace, a nová Comenia, která se blíží písmu tiskacímu. „Rozhodnutí o používání konkrétního typu je v kompetenci konkrétní školy,“ uvedl pro deník Metro tiskový odbor ministerstva školství. „Seznam škol, které v současnosti používají nevázané písmo, ministerstvo neeviduje,“ stojí ve vyjádření tiskového oddělení. 

Písmo, které vytvořila kaligrafka Radana Lencová, přijali pedagogové rozdílně. Někteří ho odmítali, jiní v něm viděli cestu, jak se naučí čitelně psát i děti, které mají s koordinací problémy, především stále přibývající dysgrafici. Učitelé si ho tam, kde se ověřovalo, často chválili. „Písmo se nám líbilo a žáci jím psali velmi úhledně,“ vzpomíná na testovací období v jedné z tříd před lety Pavlína Langerová, ředitelka Základní školy Proboštov na Teplicku. I přes pozitivní zkušenosti se Comenia Script nestal součástí jejich výuky. 

Vyhovuje dysgrafikům

  • Nový typ písma Comenia Script výtvarnice Radany Lencové si vyzkoušely české školy poprvé před devíti lety. 
  • Písmo je založené na takzvaném italic handwriting, tedy na nespojitém písmu bez kliček. 
  • Lencová získala za sadu didaktických pomůcek Comenia Script cenu v soutěži Nejkrásnější kniha roku 2008. S kolegy typografy dostali i evropské ocenění ED Award.

„Stáli za tím rodiče ostatních prvňáčků, chtěli, aby děti psaly tradičním písmem. Někteří dokonce sdělovali, že své dítě přihlásí do školy, kde se učí tradiční písmo,“ doplňuje ředitelka proboštovské školy, proč se zjednodušený typ písma u nich neuchytil.

„Comenia Script nepoužíváme, vázané písmo je podle našeho názoru lepší, lépe napomáhá i počátečnímu čtení, tedy spojování písmen do slabik a slov,“ vysvětluje Hana Sviderská, učitelka první třídy v Základní škole Heyrovského v Brně. Nové písmo má podle zastánců odstranit například stres dětí z „krasopisu“, když je za ně učitelé známkují. Zastánci Comenie tvrdí, že děti si nakonec písmo stejně samy zjednoduší. Proto je lepší, když se zjednodušenou podobu učí rovnou od začátku. Písmo nemá složitá napojení, některá písmena jsou ve více variantách. Dítě si může zvolit tu, která mu vyhovuje. 

Podle poznatků Radky Wildové, prorektorky Univerzity Karlovy, děti, které píší tímto novým písmem, čtou lépe než děti, které užívají klasické písmo.

Komentáře

zpět na článek