metro.cz

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Češi utíkají na svátky za teplem nebo na poslední sníh

  16:45
Nemrskáme, cestujeme. Místo dodržování zvyků předků balíme kufry a jedeme pryč.

Během velikonočních svátků zamíří Češi na dovolenou, nejčastěji do Egypta. „Tam stráví Velikonoce bezmála třicet procent turistů,“ uvádí Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia. Rovných jedenáct procent cestovatelů si ve svátečním čase zase užije termální lázně v Maďarsku a desetina klientů této agentury volí rekreaci v tuzemsku. Zájem je také o lyžování v italských a rakouských Alpách nebo o eurovíkendy v Paříži.

„Průměrná cena pobytu v Egyptě činí necelých šestnáct tisíc tisíc korun na osobu,“ upřesňuje Řezníčková a dodává, že nejčastěji si Češi Velikonoce prodlouží a také letos pojedou na osmidenní dovolenou. Budou přitom bydlet většinou ve čtyřhvězdičkovém hotelu se stravováním all inclusive. Důvodem obliby Egypta mezi českými cestovateli je stabilní počasí, servis na skvělé úrovni i dobrá doletová vzdálenost.

Za teplem vyrážejí čeští cestovatelé také do Spojených arabských emirátů, tam jich ale jezdí kolem šesti procent. Seznam nejoblíbenějších zemí s velikonočními pobyty u moře uzavírají Kanárské a Kapverdské ostrovy.

Našinci však nezanevřeli ani na pobyty v České republice. Na jižní Moravě, v Krkonoších a v jižních Čechách jich oslaví Velikonoce deset procent. Nejaktivnější jedinci ale míří do lyžařských center v Itálii a Rakousku. Zatímco většina sjezdovek v Česku je už zavřená, právě na alpských ledovcích panují stále skvělé lyžařské podmínky i v půlce dubna. Proto je stále velký zájem o pobyty ve vyhlášených střediscích. „Do Itálie a Rakouska už v těchto dnech míří necelá desetina klientů,“ říká Řezníčková. Přibližně stejný počet turistů si letos zajistil návštěvu Paříže.

Nejdelší velikonoční volno si v Evropě užijí Dánové

  • Česká republika patří od roku 2016 mezi země, které mají o Velikonocích volno v pátek i v pondělí.
  • Podobně jako Česko je na tom Německo, Slovensko, Velká Británie, Švýcarsko, Rumunsko, Řecko, Kypr nebo Lotyšsko.
  • V Německu je dokonce předepsáno, že Velký pátek se má jakožto připomínka Kristova ukřižování ctít jako „tichý den“. V řadě spolkových zemí platí zákaz tance nebo veřejné zábavy. Existuje i seznam filmů, které nejsou vhodné pro promítání v kinech.
  • Hodně prodloužený víkend si užijí v Dánsku, na Islandu, v Norsku a ve Španělsku. „Státní svátek se tam slaví na Zelený čtvrtek, Velký pátek i Velikonoční pondělí,“ vypočítává Adéla Denková z Evropy v datech. Finové mají jako státní svátek jen Velký pátek.

Komentáře

zpět na článek