metro.cz

Děti propadají „slizománii“. Hračkářská hitovka podněcuje kreativitu

  8:09
Může zářit všemi odstíny barev, obsahovat třpytky i malé hračky, dá se mnohonásobně natahovat a v ideálním případě nelepí. Zatímco dospělí nad ním jen nechápavě kroutí hlavou, děti jej milují a vyrábějí ho podle „zaručených“ receptů, například od svých youtuberských idolů, třeba z pěny na holení, mouky či lepidla na tapety. Řeč je o slizu – novém módním hitu mezi dětmi.
Děti ho milují. | foto: Profimedia.cz

Céčka, hopíky, matlakoule i tamagoči s antistresovými fidget spinnery jsou definitivně zapomenuty. Mezi mládeží teď ve velkém frčí sliz. „Vloni se na trhu hraček objevilo několik novinek, které se staly hitem. Mezi nimi právě i různé druhy tvořivého slizu podporující dětskou fantazii a kreativitu. U nás jsme jen za půl roku prodali přes jedenáct tisíc kusů tohoto výrobku. Nejprodávanějším druhem jsou kreativní sady pro jeho přípravu,“ říká pro deník Metro mluvčí prodejního portálu Alza.cz Patricie Šedivá. „Slizy umožňují zábavnou formou rozvíjet fantazii a hra s nimi působí antistresově,“ tlumočí názory odborníků Šedivá.

Sliz v problémech

  • Česká obchodní inspekce loni provedla padesát pět kontrol slizů. U čtyřiceti pěti z nich zjistila minimálně jedno porušení zákona. 
  • Nejčastějším porušením bylo chybějící označení CE, kterým musí být výrobek opatřen. Toto označení představuje prohlášení (fyzické nebo právnické osoby), že výrobek vyhovuje všem příslušným předpisům. Bez tohoto označení nemůže být výrobek uveden na trh. Prodejci museli zjednat nápravu a zaplatili pokuty.

Pro rodiče mnohdy nepochopitelná zábava, pro učitele přímo noční můra. Tak se v posledních měsících hovoří o slizovém fenoménu. Pokud však vaše ratolesti prahnou po slizu, podle odborníků není důvod, proč jim ho nedopřát. Matlavou zábavu je však lépe zakoupit již připravenou, případně si pořídit licencovanou sadu na jeho umíchání. Výroba doma z nejrůznějších surovin totiž může přinést řadu rizik. Podle mnoha receptů, které jsou na internetu prezentovány i populárními českými youtubery, se totiž díky hračce mohou do těla dětí kůží dostat i nebezpečné chemikálie. 

Nejčastěji pak sloučeniny boru, hlavně borax nebo kyselina boritá, které mohou představovat problém pro zdraví dětí. „Prostřednictvím evropského systému varování před nebezpečnými výrobky přišla hlášení například z Francie, Malty nebo Lotyšska. Nejčastějším důvodem stažení bylo příliš vysoké uvolňování boru, které v extrémním případě překračovalo platný limit téměř třicetkrát. Jednalo se ale také o případy vysokého obsahu fenolu, arzenu nebo olova,“ uvedl v listopadu pro plzeňský rozhlas lékař Miroslav Šuta s tím, že látku borax zařadila Evropská agentura pro chemické látky mezi „látky vzbuzující mimořádné obavy“. Ve velkých dávkách totiž může v budoucnu poškodit reprodukční orgány. 

Slizománie v Praze

  • Všichni slizomaniaci a „slimeři“, tedy milovníci slizu, se sejdou v sobotu v pražském NC Eden. Akce plná slizových hrátek se uskuteční od 14 do 18 hodin.
  • Akce se konají po celém Česku, často v nákupních centrech velkých měst. Na festivalech bývají slizové dílničky či vaření supervelkého slizu. 

Závěry dánských kolegů před časem tlumočil také český spotřebitelský web Dtest.cz, kde lze nalézt celou řadu slizů, které musely být kvůli své závadnosti v nedávné době staženy z českého trhu.

Popularitu slizu mezi mladistvými potvrdila akce, která se odehrála minulý týden v brněnském obchodním centru Avion. Populární youtuberka Terysa tu v rámci události Slizománie uvařila veliký kbelík slizu, což na akci přitáhlo stovky dětí i náctiletých. Organizátoři však akci pojali také jako osvětu a podle jejich slov na rozdíl od některých internetových receptů nehrozilo, že by si děti mohly vyrobit sliz z nebezpečných přísad. Podobné akce, kde se sliz hromadně ve velkém vyrábí, probíhají také například v plzeňské Techmanii.

Sliz vychovává z dětí malé fyziky

„S kreativní hračkou, jakou je sliz, mohou zažít děti i dospělí dlouhé hodiny legrace. Slizy umožňují zábavnou formou rozvíjet fantazii a hra s nimi působí antistresově,“ říká pro deník Metro psycholog Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl, který tento fenomén nejen pozoruje řadu měsíců, ale také prozkoumává se svými dětmi.

V čem spatřujete popularitu slizu? Děti se stále častěji pouštějí do výroby slizu nebo si jej kupují v obchodech.

Je to dáno z několika důvodů. Tím hlavním je především vliv trendu. Je to módní záležitost, spolužáci si navzájem sdělují, že je se slizem sranda, a tak nikdo nechce zůstat pozadu. Kromě toho jde pak hotové výtvory sdílet na sociálních sítích, ukázat ostatním, jaká se vám povedla barva, a tím se dítě socializuje s ostatními. Děti mají také radost z toho, že se jim podařilo vytvořit něco alespoň částečně funkčního.

Proč ale právě sliz?

To je další skvělý marketingový tah. Název sliz dětem evokuje něco, co je spojené s něčím odporným a mělo by odpor vyvolávat. Na druhou stranu je ale pak na omak příjemný, tvárný a prvotní rozpaky se velmi záhy rozplynou. Například moje děti mi to popsali takto: Je to něco, co je na začátku hnusný, ale na konci skvělý.

O slizu se mluví jako o kreativní aktivitě. Není ale například plastelína kreativnější, když z ní malé děti mohou tvořit pevné tvary?

Tady je ta kreativita spíše o tom, že si sliz mohou děti sami vyrábět z nejrůznějších přísad. Je to i o výrobním procesu, ne jako u plastelíny, která se koupí hotová. Sliz tak vlastně z malých dětí vytváří malé chemiky a fyziky. A to také není špatné.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek