metro.cz

Další 2 fotografie v galerii
Nejdřív auto nastříkat a nechat působit... | foto: Metro.cz

Bez vody! Nechali jsme si umýt auto od firmy, do které vkládá naděje tenisová legenda

  12:10
Možná jste začátkem dubna zaznamenali zprávu, že se bývalý tenista Radek Štěpánek angažuje v projektu No-H2O, který nabízí ruční mytí aut bez použití vody. Do české franšízy této irské společnosti vstupuje jako akcionář.

Deník Metro se rozhodl netradiční myčku vyzkoušet. Nepřijeli jsme do pobočky v garážích DBK na pražské Budějovické, ale nechali jsme „myčku“ přijet za námi.

Dohodnutý čas v devět ráno dodrželi dva sympaťáci s předstihem. A skutečně, z dodávky vyskládali akorát dva rozprašovače a několik utěrek. „Ten přípravek vytvoří kolem nečistot obal a utěrkami z mikrovláken ho pak odstraníme. Naší metodou ušetříme až 135 litrů vody na auto,“ komentuje technologii čištění Michaela Hrábková ze společnosti No-H20. 

Jak to funguje

  • Přípravky této firmy si můžete koupit i domů. Vytvoří kolem nečistot obal a utěrkami z mikrovláken je setřete. Obsahují i přírodní karnaubský vosk.
  • Největší výhodu zažijí majitelé luxusních aut. Nečistoty totiž tato metoda odstraní bez poškrábání. Lak získá lesk a ochranu i proti UV záření. Automobilové laky nových aut jsou totiž stále citlivější, proto jim více vadí kartáče klasické myčky. 
  • Společnost NO-H20 vznikla v Irsku v roce 2007. Za jejím vznikem stojí úspěšný automobilový závodník GT3 Emmet O’Brien, který říká, že lze čistit prakticky všechno bez použití vody. 
  • Mycí cyklus v klasické myčce stojí od 120 do 250 korun. Mnoho z nich přitom vyměnilo nešetrné kartáče z polyetylenových žíní za měkké pěnové. 

Nejde podle ní přitom o nebezpečnou chemii, přípravky jsou biologicky rozložitelné a neobsahují žádná rozpouštědla ani kyseliny. Odpuzují nečistoty, vodu i prachové částice a snižují statickou přilnavost. „Do přípravku na leštění karoserie přidáváme přírodní karnaubský vosk, jeden z nejkvalitnějších přírodních materiálů na voskování karoserie,“ doplňuje Michaela.

Není divu, že se tenistovi Štěpánkovi tenhle systém líbí. Kromě myčky bez vody pracuje na dalších ekologických projektech, řeší úsporu elektrické energie nebo aditiva do paliv. „Každý ušetřený litr se počítá,“ říká.

Ani ne za půl hodiny je auto čisté. A třebaže jsme si dali naschvál umýt starý vůz z roku 2001, jeho karoserie se opravdu blýská. Bez vody nám umyli i disky a pneumatiky. Cena? 690 korun, přičemž v případě mobilního mytí účtuje firma příplatek 150 korun za dojezd. A ušetřili jsme 135 litrů vody!

Komentáře

zpět na článek