metro.cz

Lidé opět skrývají svou sexuální orientaci

  12:55
Mnohá tajemství neodhalujeme. Kvůli partnerům i ze strachu z problémů v zaměstnání.
Nezaměstnanost (ilustrační foto) | foto: SX

Scéna z Hřebejkova filmu Občanský průkaz, kdy se po letech přijde na to, že velitel malého oddělení Veřejné bezpečnosti (v podání Václava Kopty) neumí číst, není v reálném životě vzácností. V loňském roce řešil kladenský soud případ podvodů a úplatků v autoškolách, kdy se majitelem řidičáku stal i zcela negramotný člověk.

Také John Corcoran ze Spojených států se až v důchodovém věku přiznal, že vystudoval základní, střední i vysokou školu, a dokonce dlouhé roky učil, ačkoli neuměl číst.

Skrývání nedostatků nebo dokonce neduhů je však poměrně běžné. Zvláště když se lidé ucházejí o práci. „Často se setkáváme s tím, že lidé během přijímacího řízení zamlčí své zdravotní postižení,“ říká Radoslav Kavulič, personální ředitel bezpečnostní agentury. 

Tma pod svícnem

Některá tajemství udrží lidé před svými nejbližšími i celé roky.

  • Novinář a předseda strany Věci veřejné Radek John dokázal před svou manželkou, herečkou Zlatou Adamovskou, a také před veřejností tajit plných sedm let nemanželskou dceru. 
  • Až dva roky před jeho smrtí (1996) vyšlo najevo, že bývalý francouzský prezident  Françoise Mitterrand měl z paralelního vztahu dceru.

Navíc ne všichni zaměstnavatelé, i kdyby měli možnost, dávají lidem s handicapem šanci. Ačkoli obecná míra nezaměstnanosti v Česku je pod třemi procenty, mezi osobami se zdravotním omezením a postižením se pohybuje nad deset procent. Potvrzuje to i Michal Novák z portálu Profesia.cz. „I když ochota firem zaměstnávat lidi s handicapem roste, jejich uplatnění na trhu práce je stále omezené,“ uvedl Novák. Podle nejnovějších údajů platového portálu Paylab se zdravotně postižení uplatňují nejvíce ve státní správě, vstřícnější jsou k nim také zahraniční firmy – spíše než ty tuzemské.

Nejen zdravotní postižení je důvodem utajování. Téměř polovina homosexuálních Čechů ve věku 18 až 25 let, kteří nastupují do zaměstnání, svou sexuální orientaci před svými kolegy i zaměstnavateli opět skrývají. I v případě, že ji v soukromí i během studia otevřeně přiznali. „Otevřeně svou příslušnost ke genderovým a sexuálním menšinám přiznává jen čtvrtina českých LGBT+ (lesby, gayové, bisexuálové a transgenderové osoby – pozn. redakce),“ komentuje stav zpráva specializované agentury Out Now, která provedla mezinárodní průzkum. Ten zahrnul více než 3200 respondentů z této komunity v patnácti zemích.

Ochota nic před přáteli a partnery neskrývat se týká jen každého desátého Čecha. Nejméně utajovaným tajemstvím mezi partnery a manželi je kouření. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek