metro.cz

Alarmující zpráva: čtvrtina dětí v Česku trpí nadváhou

  13:52
Obezita je pandemie, jejíž léčba stojí evropské státy ročně bezmála dva biliony korun.
Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Základním problémem moderní civilizace je stále se prohlubující nedostatek pohybu. Zítra si připomeneme Evropský den obezity. Ta má s absencí pohybu přímou souvislost.

„Chtěl jsem vědět, kolik toho nachodím. Pořídil jsem si krokoměr a ke své hrůze jsem zjistil, že denně urazím asi 180 kroků,“ přiznává vysoký manažer velké banky působící v Česku. Jak to, že se tak málo pohybuje? „Ráno z bytu sjedu výtahem do garáže, nasednu do auta, přijedu do banky, výtahem vyjedu až ke kanceláři, celý den sedím a večer se stejnou cestou vrátím domů,“ rekapituluje bankéř svůj životní styl.

Tlustí Evropané

90

Až tolik procent obyvatel některých evropských regionů vykazuje podle údajů společnosti STOB nadváhu nebo dokonce obezitu.

50

Tolik procent Evropanů bude v roce 2030 zřejmě spadat do kategorie obézních.

Češi se hýbou rok od roku méně. Alarmující je zjištění, že asi čtyřicet procent dospělých se nevěnuje žádné sportovní nebo rekreační pohybové aktivitě. Má to samozřejmě následky. Co do obezity se řadí naše populace mezi evropskou špičku. S nadváhou se u nás potýká asi sedmdesát procent mužů. Třetinu z nich trápí obezita. U žen je toto číslo ještě horší, obezitou trpí téměř šedesát procent z těch, které mají nadváhu. Alarmující situace je zvláště u dětí. Nadváhu má čtvrtina dětí, monstrózní obezitou trpí čtyři se sta dětí do šestnácti let.

„Obezitu řeší především ženy, k lékaři je dožene estetická otázka,“ vysvětluje obezitoložka Dita Pichlerová. Muži se začnou problémem zabývat až ve chvíli, kdy jim nadměrná kila brání ve fyzických aktivitách. „Také je vystraší, když se od lékaře dozvědí, že mají cukrovku nebo vysokou hladinu cholesterolu,“ říká obezitoložka Dita Pichlerová.

Přejídáme se

  • Obezita stojí za více než třiceti procenty nejrůznějších onemocnění.
  • Průměrný Evropan zkonzumuje denně o 500 kilokalorií více než před 40 lety. Přitom prosedí přes pět hodin denně.
  • Šedesát procent obyvatel Evropy používá k přesunu na krátké i dlouhé vzdálenosti automobil. Více než čtyřicet procent se pravidelně nepohybuje.

Na počátku řešení, co s obezitou, může stát především praktický lékař. „Po konzultaci může lékař poslat pacienta například do obezitologické ordinace, vedle diety a pohybu lze předepsat i léky,“ radí praktický lékař Ivo Procházka, který se léčbou obezity zabývá. Češi se v případě nadváhy rádi vymlouvají na genetické dispozice. Jenže se jedná jen o částečný důvod, proč někteří z nás nosí na těle více kilogramů. „Celkovou situaci dotváří naše stravovací návyky. Důležitý je vliv rodiny, v ní se od dětství vytváří obliba určitých jídel, která k nadváze přispívají,“ dodává lékař Ivo Procházka. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek