metro.cz

Trávu často sečou jen kvůli tomu, aby firmy měly zakázky

  6:03
Ministerstvo prosí, aby obce nesekaly trávníky nakrátko. Kvůli suchu.
Ilustrační snímek | foto: Reuters

Sídliště Jižní Město v Praze 11 včera dopoledne. Muž se strunovou sekačkou pracuje jako ďas. Výzva ministerstva životního prostředí se k němu zřejmě nedostala. Jinak by věděl, že „delší vegetace zadržuje lépe vláhu... Obcím i jednotlivcům doporučujeme omezit počet sečí a nechat trávu růst.“ Ministerský Facebook také prosí, aby obce a jednotlivci nesekali trávu nakrátko.

Tráva alergiky netrápí

  • Častým argumentem pro neustálé sekání trávy ve městech je, že způsobuje alergie.
  • Nízko posečený a vyschlý trávník naopak svědčí houbám a plísním, které jsou zdrojem alergií.
  • Robert Tropek z Biologického centra Akademie věd České republiky doporučuje sekat trávník jednou až třikrát do roka – ale jen v případě, že to není často používaná plocha. 

Dělník se sekačkou však vyžíná asi dvacet centimetrů vysokou trávu až téměř na hlínu. Zřejmě nečetl ani metodické doporučení Petra Hlubučka, náměstka pražského primátora. „Zásadně je nutné omezit strunové sekačky,“ doporučuje náměstek. Tráva by se podle tohoto dokumentu měla sekat maximálně na deset až dvanáct centimetrů a při každé seči krátit jen o třetinu délky.

„I když se výzva resortu životního prostředí setkává u ochránců přírody s kritikou, že je to málo, přece jen si začínají lidé uvědomovat, že dvoucentimetrová tráva nezachytí ani prach, pyly a už vůbec ne tolik potřebnou vláhu. Je nesmysl sekat trávu v dubnu, jen co začne růst,“ říká liberecký entomolog Pavel Vonička. Vysoká tráva podle něho zachycuje i v době sucha ranní rosu, která se kondenzuje na listech. Sekání jen zhoršuje situaci.

„Nejenže hmyz ztrácí potravu, ale takové sekání navíc vysušuje město. Když se tráva vyseká na hlínu, zvýší se tím výpar vody i prašnost,“ upozorňuje Vonička. Jenže realita je trochu jiná. Zatímco na běžných loukách se seče tráva dvakrát do roka, ve městech záleží na „plánu“. „Celkem se jedná o sedm sečí travnatých ploch bez závlahového systému za sezonu,“ prozradila deníku Metro Anna Kočicová, mluvčí Prahy 11. Jižní Město se podle ní řídí metodickým pokynem pražského magistrátu a první seč prý proběhla během deštivého dubna.

Vysušené Česko

92

Tolik procent území Česka je podle Státního pozemkového úřadu postiženo suchem.

26

Pokud teplota vzduchu stoupne nad tuto teplotu, neměly by se travnaté plochy nikdy sekat. Což se v Česku často nedodržuje.

„Počet sečí se mění podle počasí, některé firmy, jež údržbu zajišťují, mají dané pevní harmonogramy,“ uvedla na dotaz Metra, jaký platí systém sekání zeleně v Plzni, Hana Hrdličková, vedoucí oddělení urbanistické zeleně ze Správy veřejného statku města Plzně. V některých případech se prý počet sekání trávy mění podle počasí, jinak ale stanoví sekání harmonogram. „Firmy potřebují mít jistý příjem, připravenou mechanizaci a pracovníky. Pokud by neměly smluvně zadané práce, budou si práci zajišťovat jinde,“ dodává vedoucí urbanistické zeleně Hana Hrdličková.

Opačný přístup zvolil letos obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Dosud tady sekali trávníky nakrátko šestkrát do roka. Přiznávají, že kvůli tomu zde mizel přirozený domov pro řadu rostlin a živočichů. „Letos chceme na zkoušku vytvořit oblasti, kde budeme sekat nakrátko jen dvakrát ročně,“ vysvětluje Rostislav Řeha, místostarosta tohoto obvodu. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek