metro.cz

Jsou „hloupé“ mobily hit, nebo propadák?

  13:48
Prodejci hlásí stabilní prodeje tlačítkových telefonů. Operátoři tvrdí opak.
Dnes masová záležitost: mobilní telefon navždy změnil mezilidskou komunikaci. | foto: Fotolia

Klasický tlačítkový mobilní telefon zažívá velký návrat, tvrdí internetoví prodejci. To i přesto, že takový mobil umožňuje jen esemeskování, volání, případně je vybaven nepříliš kvalitním fotoaparátem. Tedy úplný opak k moderním chytrým telefonům. Třeba Mall.cz nyní prodává více než sto modelů jednoduchých i retro tlačítkových telefonů. Nabídka Alzy.cz přesahuje dvě stovky.

„Tlačítkové telefony své příznivce neztrácejí, v posledních čtyřech letech se prodeje drží na stejné úrovni,“ řekla deníku Metro Patricie Šedivá, mluvčí Alzy. Podle ní jich tento e-shop ročně prodá desítky tisíc. „Lidé je často využívají při adrenalinových sportech, turistice, užívají se na stavbách, anebo samozřejmě z nostalgie,“ doplňuje Šedivá. Mladší zákazníci je podle jejích poznatků často kupují rodičům a prarodičům kvůli snadnému používání. „Díky reinkarnaci tlačítkových telefonů je legendární Nokia 3310 nejprodávanější ve své kategorii,“ dodává mluvčí Šedivá.

Indové je mají rádi

396

Tolik milionů „hloupých“ telefonů se ve světě prodalo v roce 2016, což představovalo 21 procent všech mobilů. Nyní tvoří tyto přístroje už 23 procent celosvětově prodaných mobilních telefonů. Nejvíce zákazníků mají jednoduché přístroje v Indii, v Africe a na Blízkém východě, kde se prodají tři čtvrtiny produkce. V Evropě a Severní Americe jen šesti procentům klientů.

Proti „hloupým“ telefonům ale brojí mobilní operátoři. V obyčejném telefonu totiž nemohou prodat vedle volání a SMS mobilní data. Zvláště v Česku, kde jsou v porovnání se zbytkem Evropy gigabajty mimořádně drahé, a přinášejí operátorům velké zisky. I proto je nabídka „obyčejných“ mobilů v e-shopech operátorů zanedbatelná a žádné z nich nejsou za korunu, jako je to u smartphonů. Ty si lze levně pořídit, když si pořídíte některý z datových tarifů. „Před dvěma lety jsme mohli číst zprávy o tom, že ‚hloupé‘ telefony slaví návrat. U našich zákazníků jejich podíl ale klesá,“ říká Michal Janda, šéf produktů a služeb Vodafonu. Jenže. Celosvětově sice v roce 2017 prodeje chytrých telefonů rostly o dvě procenta, tlačítkových ale o pět procent. Někteří výrobci dokonce vyvíjejí operační systémy, které umožní připojení k internetu i bez dotykových displejů. 

Útěk od závislosti

  • Co láká zákazníky? Když ztratí nebo rozbijou „hloupý“ mobil, škoda jde maximálně do několika set korun. A taky láká menší závislost.
  • Čtyřicet procent britských uživatelů si uvědomuje závislost na mobilním internetu.
  • České školy přistupují k zákazu používání chytrých mobilů ve svých objektech. Ve Francii platí tento zákaz od loňského září.
Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek